Euro 2016. Ronaldo nie pomógł, historyczny remis Islandii!

Reprezentacja Islandii w swoim debiucie na piłkarskich mistrzostwach Europy zremisowała z faworyzowaną Portugalią 1:1. Na gola Naniego odpowiedział tuż po zmianie stron Birkir Bjarnason.

Islandia w kwalifikacjach do Euro zagrała nad wyraz dobrze i wyprzedziła w grupie eliminacyjnej m.in. Holandię oraz Turcję. W pierwszym spotkaniu turnieju we Francji zawodnicy Larsa Lagerbacka zmierzyli się z Portugalią, w której pierwsze skrzypce ma przede wszystkim odgrywać Cristiano Ronaldo.

Już na samym początku meczu Nani mógł posłać piłkę do siatki Hannesa Halldorssona, jednak defensywa rywali skutecznie utrudniła mu to zadanie. Kolejne minuty to znaczna przewaga zawodników Fernando Santosa. W 25. minucie Group F Portugal vs IcelandRonaldo miał niezłą okazję do wpisania się na listę strzelców, lecz z jego uderzeniem w dobrym stylu poradził sobie golkiper Islandczyków. Halldorsson skapitulował dopiero w 31. minucie. Wówczas Nani wykorzystał centrę Andre Gomesa i strzałem z kilku metrów umieścił futbolówkę w siatce rywali. Po objęciu prowadzenia ataki na islandzką bramkę nie ustępowały. Szczęścia próbowali Joao Moutinho i Ronaldo, jednak kolejnych goli w pierwszej połowie już się nie doczekaliśmy.

W przerwie Lars Lagerback musiał użyć mocnych słów, motywujący jego podopiecznych do lepszej gry, albowiem chwilę po wznowieniu gry Islandia doprowadziła do remisu. Johann Gudmundsson dośrodkował do niepilnowanego Bjarnasona, a ten uderzeniem z pierwszej piłki zmusił do kapitulacji Rui Patricio. Taki obrót sprawy spowodował, że drużyna z Półwyspu Iberyjskiego przystąpiła do ofensywy. Sposobu na pokonanie Hannesa Halldorssona szukali między innymi Raphael Guerreiro czy Ricardo Quaresma, jednak obu piłkarzom zazwyczaj brakowało precyzji w decydującym momencie. W 85. minucie swoją szansę miał również Cristiano Ronaldo, którego strzał głową z sześciu metrów zatrzymał się na pewnie interweniującym bramkarzu Islandii.

Group F Portugal vs IcelandGroup F Portugal vs Iceland

Chwilę później niespodziewanie to Skandynawowie mogli zadać decydujący cios, kiedy Rui Patricio efektowną paradą zatrzymał uderzenie Alfreda Finnbogasona. W ostatniej minucie spotkania Portugalia wywalczyła jeszcze aż trzy stałe fragmenty gry, jednak żadnego z nich nie zamieniła na gola. Ostatecznie oba zespoły musiały zadowolić się podziałem punktów.

W tabeli grupy F prowadzą zatem Węgrzy, którzy pokonali Austrię 2:0. Madziarzy w następnej kolejce zmierzą się z Islandią, natomiast Portugalia zagra z Austrią.