Liga Narodów. Huśtawka nastrojów w Rotterdamie, Polacy z cennym punktem

Remisem 2:2 zakończył się trzeci mecz Polaków w bieżącej edycji Ligi Narodów – przeciwko Holandii. Biało-czerwoni z jednej strony mogą mówić o pewnym niedosycie – prowadzili już bowiem 2:0, ale z drugiej strony dopisało im też szczęście, gdyż rywale nie wykorzystali rzutu karnego w samej końcówce spotkania.

Polacy do meczu z Pomarańczowymi przystępowali kilka dni po dotkliwej porażce z Belgami. W diametralnie innych nastrojach znajdowali się piłkarze Holandii, który po dwóch zwycięstwach – z Belgią i Walią – zajmowali pozycję lidera naszej grupy Dywizji A Ligi Narodów. Biało-czerwoni wyszli na murawę bez Roberta Lewandowskiego czy Kamila Glika w wyjściowym składzie. Między słupkami stanął Łukasz Skorupski, zaś szansę debiutu w seniorskiej kadrze otrzymał Jakub Kiwior.

Pierwszy kwadrans należał zdecydowanie do Holendrów. Strzał Davy’ego Klaassena minął polską bramkę, zaś kilka minut później Łukasz Skorupski odważnym wyjściem zablokował strzał Jurriena Timbera. Biało-czerwoni przetrwali trudne chwile i w 18. minucie zaskoczyli gospodarzy tego meczu. Nicola Zalewski przerzucił piłkę do będącego na drugiej flance Matty’ego Casha, a ten podbiegł kilka metrów i płaskim strzałem w długi róg zapewnił prowadzenie naszej reprezentacji. W 22. minucie po strzale Stevena Berghiusa Skorupski odbił futbolówkę wprost pod nogi Daleya Blinda, jednak wahadłowy uderzył w tej sytuacji wysoko nad poprzeczką. Kilka minut później sprzed pola karnego strzelał Mempis Depay, jednak kopnął wprost w polskiego golkipera.

Kilka chwil po przerwie bało-czerwoni ponownie zaskoczyli przeciwnika. Krzysztof Piątek wypuścił na wolne pole Przemysława Frankowskiego, który – wraz z Piotrem Zielińskim – ruszył sam na sam z bramkarzem. Skrzydłowy Lens podał do zawodnika Napoli, a ten nie miał problemów z umieszczeniem piłki w siatce. Początkowo arbiter liniowy zasygnalizował spalonego, jednak po analizie VAR bramka została uznana.

Niestety, dwubramkowe prowadzenie uśpiło czujność naszych reprezentantów. Już w 51. minucie Pomarańczowi zdobyli gola kontaktowego. Blind dośrodkował z lewej strony boiska w pole karne, futbolówkę głową trącił Jan Bednarek, dopadł do niej Klaassen i z kilku metrów pokonał Skorupskiego.

W 54. minucie Nathan Ake posłał długie podanie w kierunku Stevena Bergwijna. Gracz Tottenhamu odegrał do Memphisa Depaya, a napastnik Barcelony podał na prawą stronę do Denzela Dumfriesa, który – mimo próby zablokowania strzału przez trzech Polaków – mocnym uderzeniem doprowadził do wyrównania. Sędzia analizował jeszcze w tej sytuacji potencjalnego spalonego, jednak nic takiego nie miało miejsca.

W 73. minucie z kontrą wyszli Polacy. Prawą stroną boiska popędził Frankowski, po czym wycofał przed pole karne do Grzegorza Krychowiaka, jednak 32-latek strzelił wprost w ręce bramkarza gospodarzy. W 88. minucie Skorupski popisał się świetnym refleksem, broniąc uderzenie Depaya z kilku metrów. Niestety, w tej samej akcji ręką zagrał Cash, co nie umknęło uwadze arbitra, który – po kolejnej w tym meczu analizie powtórek video – podyktował rzut karny dla Holendrów. Do jedenastki podszedł Depay, który co prawda zmylił polskiego golkipera, ale trafił w słupek. W doliczonym czasie gry Łukasz Skorupski po raz kolejny błysnął umiejętnościami, przenosząc piłkę nad poprzeczką po główce Depaya z bliskiej odległości. Tą interwencją zapewnił biało-czerwonym cenny punkt.

Po trzech spotkaniach obecnej edycji Ligi Narodów Polacy z dorobkiem 4 punktów zajmują trzecie miejsce w tabeli swojej grupy z Dywizji A. Biało-czerwoni na zakończenie czerwcowej serii spotkań w LN zmierzą się jeszcze po raz kolejny z Belgią – tym razem na własnym terenie. Ten mecz zostanie rozegrany w najbliższy wtorek.