Euro 2016. Polska – Portugalia. Zagrajcie tak, jak 10 lat temu!

Październik 2006 roku – Stadion  Śląski w Chorzowie. Reprezentacja Polski, z Leo Beenhakkerem na ławce trenerskiej, po wspaniałym meczu pokonała faworyzowaną Portugalię 2:1. Prawie dziesięć lat później na drodze biało-czerwonych ponownie staje drużyna Cristiano Ronaldo i spółki. Tym razem stawką pojedynku będzie półfinał mistrzostw Europy.

Droga do 1/4 finału

Polacy w 1/8 finału zmierzyli się ze Szwajcarami. Po pierwszej połowie prowadzili 1:0 po bramce Jakuba Błaszczykowskiego, prezentując przy tym niezłą grę. Po przerwie role się odwróciły: to rywale byli stroną aktywniejszą, a Portuguese national team trainingswoją przewagę udokumentowali wspaniałym golem Xherdana Shaqiriego. W dogrywce pierwszoplanową rolę odgrywał Łukasz Fabiański, który swoimi paradami spowodował, że biało-czerwoni dotrwali do rzutów karnych. W serii jedenastek podopieczni Adama Nawałki nie pomylili się ani razu, zaś u Helwetów swojej próby nie wykorzystał Granit Xhaka. Portugalia w poprzedniej rundzie rywalizowała z Chorwacją. Jako minimalnych faworytów wskazywano piłkarzy z Bałkanów. Sam mecz nie był porywającym widowiskiem – obie drużyny skupiły się na defensywie. Pierwszy celny strzał został oddany w dogrywce. Decydujące trafienie było autorstwem Ricardo Quaresmy, który pokonał bramkarza rywali w 117. minucie spotkania.

Bilans bezpośrednich spotkań

Do tej pory obie drużyny rywalizowały ze sobą dziesięć razy. Trzy konfrontacje zakończyły się zwycięstwem Polaków, trzy razy padł remis, zaś czterokrotnie triumfowali Portugalczycy. Po raz ostatni ekipa z Półwyspu Iberyjskiego wygrała z Poland trainingPolską w 2002 roku. Wówczas, w meczu fazy grupowej mistrzostw świata w Japonii i Korei Południowej, Portugalczycy rozgromili biało-czerwonych aż 4:0. Ostatni mecz obu tych zespołów odbył się w lutym 2012 roku. Padł wówczas bezbramkowy remis. Z piłkarzy biorących udział w Euro 2016 w polskiej drużynie wystąpili m.in. Wojciech Szczęsny, Łukasz Piszczek, Jakub Błaszczykowski, Kamil Grosicki czy Jakub Wawrzyniak.