Euro 2016. Historyczne zwycięstwo Irlandii Płn. Sensacja w „polskiej” grupie!

Piłkarze Irlandii Północnej odnieśli pierwsze w historii zwycięstwo na mistrzostwach Europy. Podopieczni Michaela O’Neilla sensacyjnie pokonali Ukrainę 2:0. Do siatki Andrija Piatowa trafiali Gareth McAuley i Niall McGinn.

W przegranym meczu z Niemcami Ukraińcy kilkukrotnie zdołali zagrozić bramce Manuela Neuera. Swój ofensywny zapał mieli rozładować w spotkaniu z niżej notowaną Irlandią Północną. Ekipa Norn Iron zaprezentowała się jednak zdecydowanie lepiej niż w starciu z Polską. Nie tylko pokrzyżowała szyki podopiecznym Mychajło Fomenki, ale pokusiła się o sporą niespodziankę.

Group C Ukraine vs Northern IrelandW pierwszej połowie obie reprezentacje z trudem wypracowywały sobie sytuacje strzeleckie. Arbiter nie zdecydował się pomóc piłkarzom. Gdy we własnym polu karnym ręką zagrał jeden z Irlandczyków, sędzia nakazał grać dalej. Doskonałą okazję zawodnicy Michaela O’Neilla stworzyli sobie w 34. minucie. Uderzenie głową Craiga Cathcarta minęło słupek bramki Andrija Piatowa. Choć bliższa wyjścia na prowadzenie była ekipa Norn Iron, do przerwy utrzymywał się wynik remisowy.

Sensacją zapachniało w 49. minucie, kiedy po dośrodkowaniu z rzutu wolnego głową piłkę w siatce umieścił Gareth McAuley. Group C Ukraine vs Northern IrelandUkraińcy byli bliscy skutecznej odpowiedzi, jednak próbę Jewhena Sełezniowa zdołał zatrzymać Michael McGovern. Po chwili arbiter był zmuszony przerwać pojedynek, co było efektem… intensywnych opadów deszczu i gradu. Przerwa nie trwała długo, a zawodnicy Mychajło Fomenki szybko rzucili się do odrabiania strat.

Swojej szansy szukali Wiktor Kowalenko, Ołeksandr Zinczenko czy Andrij Jarmołenko, jednak albo brakowało skuteczności, albo dobrze między słupkami spisywał się golkiper Irlandczyków. W końcówce spotkania zaangażowani w ofensywę Ukraińcy zapomnieli o obronie. Piatow odbił co prawda uderzenie Stuarta Dallasa, ale przy dobitce Nialla McGinna był już bezradny.

Po dwóch spotkaniach podopieczni Michaela O’Neilla mają na swoim koncie trzy oczka. Bez punktów pozostają nasi wschodni sąsiedzi, którzy legitymują się niechlubnym bilansem bramkowym 0:4.