fot. PAP/EPA

Eliminacje Euro 2016. Nie zabraknie prawdziwych hitów

Po niespełna trzech miesiącach przerwy reprezentacje narodowe ponownie rywalizować będą o udział w finałach piłkarskich mistrzostw Europy w 2016 roku. Polskich kibiców zdecydowanie najbardziej interesuje starcie białoczerwonych z Niemcami. Na Starym Kontynencie odbędzie się jednak jeszcze kilka interesujących spotkań.


Podopieczni Adama Nawałki udają się za naszą zachodnią granicę jako liderzy grupy D. Wygrana lub remis z mistrzami świata bardzo przybliży Polaków do awansu na EURO 2016. Niemcy z pewnością nie zlekceważą już naszych piłkarzy i podejdą do starcia z biało-czerwonymi maksymalnie skoncentrowani.

***

W grupie A dojdzie do pojedynku Holendrów z Islandczykami. Oranje zdecydowanie rozczarowuje w bieżących eliminacjach. Piłkarze Danny’ego Blinda zajmuje dopiero trzecie miejsce w grupie. Islandia to rewelacja tych rozgrywek. Zawodnicy z tego wyspiarskiego państwa otwierają tabelę grupy. Podopieczni Larsa Lagerbaecka pokonali już Oranje (2:0) w październiku i liczą na kolejną zdobycz punktową z tym rywalem, co bardzo przybliży ich do historycznego sukcesu – awansu do turnieju we Francji.

***

W grupie B ciekawie zapowiada się mecz Belgii z Bośnią i Hercegowiną. Czerwone Diabły po niemrawym początku kwalifikacji powoli odzyskują rytm, ale w tabeli ustępują miejsca Walijczykom. Gorzej wiedzie się Bośniakom. Piłkarze z Bałkanów wyprzedzają tylko słabiutką Andorę. Muszą więc szukać punktów w każdym spotkaniu. W poprzednim meczu tych drużyn, jesienią ubiegłego roku, padł remis 1:1.

***

W grupie C na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się starcie Hiszpanów ze Słowacją. Nasi południowi sąsiedzi do tej pory spisywali się rewelacyjnie w eliminacjach EURO, wygrywając wszystkie sześć spotkań. Mistrzowie Europy z 2012 roku może nie zachwycali jak dawniej swoją grą, ale triumfowali pięciokrotnie. Jedyną porażkę podopieczni Vicente Del Bosque ponieśli… ze Słowakami (1:2) i teraz są żądni rewanżu. La Furia Roja nie może sobie pozwolić na porażkę, gdyż czuje na plecach oddech trzeciej w tabeli Ukrainy.

***

W grupie G zajmujący trzecie miejsce w tabeli Rosjanie podejmą na własnym terenie Szwecję. Sborna traci do Skandynawów już cztery punkty i jeśli teraz przegra, praktycznie pożegna się z marzeniami o bezpośredniej promocji do EURO 2016. Trzy Korony znajdują się więc na chwilę obecną w dobrej sytuacji, ale nie oznacza to, iż odpuszczą starcie z Rosją. W pierwszym meczu eliminacyjnym pomiędzy tymi drużynami padł remis 1:1.

***

W grupie I Duńczycy na swoim boisku zagrają z Albanią. Ten mecz może zadecydować o drugiej pozycji w tabeli tej grupy. Obie reprezentacje do tej pory zgromadziły na swoim koncie po dziesięć oczek. Albańczycy dokonali tego jednak w czterech potyczkach, natomiast kipa ze Skandynawii taki dorobek wywalczyła w pięciu spotkaniach. Piłkarze z regionu bałkańskiego w bieżących kwalifikacjach nie ponieśli jeszcze porażki. Jest to dla nich wielka szansa na pierwszy w historii udział w wielkim turnieju. Zrobią więc wszystko, aby nie dać się ograć zawodnikom Mortena Olsena. W pierwszym starciu eliminacyjnym tych drużyn, w październiku 2014 roku, padł remis 1:1.

***

Program najbliższych meczów eliminacyjnych Euro 2016:

Czwartek, 03.09.2015

Grupa A:

Czechy – Kazachstan (godz. 20.45)
Holandia – Islandia (20.45)
Turcja – Łotwa (20.45)

Grupa B:

Belgia – Bośnia i Hercegowina (20.45)
Cypr – Walia (20.45)
Izrael – Andora (20.45)

Grupa H:

Azerbejdżan – Chorwacja (18.00)
Bułgaria – Norwegia (20.45)
Włochy – Malta (20.45)

Piątek, 04.09.2015

Grupa D:

Gruzja – Szkocja (18.00)
Gibraltar – Irlandia (20.45)
Niemcy – Polska (20.45)

Grupa F:

Węgry – Rumunia (20.45)
Grecja – Finlandia (20.45)
Wyspy Owcze – Irlandia Północna (20.45)

Grupa I:

Dania – Albania (20.45)
Serbia – Armenia (20.45)

Sobota, 05.09.2015

Grupa C:

Ukraina – Białoruś (18.00)
Luksemburg – Macedonia (18.00)
Hiszpania – Słowacja (20.45)

Grupa E:

San Marino – Anglia (18.00)
Estonia – Litwa (18.00)
Szwajcaria – Słowenia (20.45)

Grupa G:

Rosja – Szwecja (18.00)
Austria – Mołdawia (20.45)
Czarnogóra – Liechtenstein (20.45)

Sport.RIRM   

drukuj