Ekstraliga hokejowa. GKS Katowice obronił tytuł mistrzowski

Hokeiści GKS Katowice pokonali u siebie tyskiego imiennika (5:2) w czwartym meczu finału ekstraligi. Rywalizację wygrali 4-0 i obronili tytuł mistrza Polski, zdobywając złoty medal ósmy raz w historii klubu.

Katowiczanie sezon zasadniczy zakończyli na czwartym miejscu. W drodze do finału wyeliminowali w siedmiu meczach JKH GKS Jastrzębie. Później rozprawili się z Comarch Cracovią, gdzie aż w czterech spotkaniach konieczna była dogrywka. Natomiast tyszanie zakończyli sezon zasadniczy na trzecim miejscu.

Tegoroczny finał był doskonałą okazją do rewanżu za starcia sprzed pięciu lat. Wtedy to lepsza okazała się drużyna z Tychów (4-1). Teraz puchar trafił do innej części województwa śląskiego. Na trybunach zawodników GKS-u Katowice dopingowało niemal półtora tysiąca kibiców, którzy później mogli fetować wywalczenie mistrzostwa Polski. Ostatnią rywalizację gospodarze wygrali (5:2), dzięki czemu obronili tytuł.

Pierwsze powody do radości zapewnił pod koniec otwierającej tercji Matias Lehtonen, który pokonał bramkarza strzałem spod niebieskiej linii. Potem Patryk Krężołek z bliska wepchnął krążek do siatki w takim zamieszaniu, że konieczna była analiza wideo. Wreszcie technicznym zagraniem prowadzenie podwyższył Teemu Pulkkinen.

W drugiej części goli nie było. Ciekawiej zrobiło się w trzeciej odsłonie. Nadzieję tyszan na przedłużenie finałowej rywalizacji dał w 43. minucie Ondrej Sedivy, pakując krążek z bliska do bramki Johna Murraya. Błyskawicznie odpowiedział na to Bartosz Fraszko, kończąc skutecznie szybką kontrę. Pół minuty później znów różnicę bramkową zmniejszył Bartłomiej Jeziorski. 40 sekund przed końcem trener gości Andriej Sidorenko wycofał bramkarza, co wykorzystał Grzegorz Pasiut. Zawodnik trafił do pustej bramki i ustalił wynik meczu.

Na rolbie czyszczącej taflę katowickiego lodowiska pozostał  więc napis „mistrz Polski”. Gospodarze nie będą go musieli przez najbliższy rok zmieniać.

Czwartkowy mecz zakończył sezon ekstraligi. Reprezentacja Polski rozpoczyna za to przygotowania do mistrzostw świata Dywizji 1A, które 29 kwietnia rozpoczną się w angielskim Nottingham.