Ekstraklasa. Wysoka porażka Lechii, Pogoń minimalnie lepsza od beniaminka z Łodzi

W niedzielnych meczach piłkarskiej Ekstraklasy kibice zobaczyli w akcji m.in. dwóch pucharowiczów oraz dwóch beniaminków. Punkt w Radomiu wywalczyła Miedź Legnica, zaś łódzki Widzew przegrał w Szczecinie z Pogonią 1:2. Aż trzema bramkami w Płocku przegrała natomiast Lechia Gdańsk.

Ekstraklasową niedzielę otworzył mecz w Radomiu, gdzie miejscowy Radomiak podejmował Miedź Legnica, a więc zespół, który w ubiegłym sezonie w cuglach wygrał rozgrywki I ligi.

W pierwszej połowie bramki nie padły. Przewagę optyczną mieli zawodnicy gospodarzy, ale bramkowało klarowanych okazji do zdobycia gola. Wynik spotkania otworzyła Miedź w 53 minucie. Bramkę przedniej urody – strzałem nożycami – strzelił Maciej Śliwa, który sfinalizował dośrodkowanie Jensa Martina Gammelby’ego. Cztery minuty później czerwoną kartę ujrzał Nemanja Mijusković i goście musieli grać w osłabieniu. Radomiak wykorzystał sprzyjające okoliczności w 81 minucie spotkania i doprowadził do remisu za sprawą ładnego trafienia Dawida Abramowicza.

Do Płocka na mecz z Wisłą udała się podbudowana awansem do II rundy kwalifikacji Ligi Konferencji Europy Lechia Gdańsk. Początek spotkania upłynął pod znakiem przewagi zespołu z Trójmiasta, jednak nie przełożyło się to na gole. Skuteczniejsi okazali się Nafciarze, a konkretnie Łukasz Sekulski, który w 43. minucie wykorzystał podanie od Davo.

W drugiej połowie Wisła zaczęła grać śmielej w ataku. Przyniosło to kolejne trafienia. W 76 minucie na 2:0 podwyższył Davo, który technicznym strzałem pokonał Dusana Kuciaka. Wynik meczu ustalił rezerwowy Dawid Kocyła w ostatnich sekundach gry. Płocczanie mogli wygrać jeszcze wyżej, ale brakowało nieco szczęścia i celności.

W Szczecinie w meczu z Pogonią kibicom zaprezentowali się piłkarze Widzewa Łódź, który ośmiu latach ponownie pojawił się w polskiej najwyższej klasie rozgrywkowej. I to właśnie goście rozpoczęli strzelanie w tym starciu. W 19. minucie Ernest Terpiłowski dograł z prawej strony pola karnego od Bartłomieja Pawłowskiego, a ten z kilku metrów pokonał Dante Stipicę. W 28. minucie piłka ponownie znalazła się w bramce Portowców, ale trafienie Bożidara Czorbadżijskiego nie zostało uznane, ponieważ Bułgar w momencie dogrania futbolówki znajdował się na spalonym. Pogoń doprowadziła do remisu tuż przed przerwą. Mariusz Fornalczyk zagrał z prawej strony pola karnego wzdłuż linii pola bramkowego, a Luka Zahović skierował piłkę do pustej bramki. Gospodarze zwycięskiego gola zdobyli w 71 minucie gry. Strzelił go Wahan Biczachczjan, który popisał się swoim firmowym uderzeniem lewą nogą sprzed pola karnego.