Ekstraklasa. Szlagier dla Legii, kolejne zwycięstwo „Nafciarzy”, przełamanie Jagiellonii

W szlagierze 12. kolejki PKO BP Ekstraklasy piłkarze Legii Warszawa pokonali przed własną publicznością Lecha Poznań 2:1. Po komplet punktów sięgnęła również Wisła Płock. „Nafciarze” uporali się na wyjeździe z Koroną Kielce 1:0, wygrywając po raz piąty z rzędu. Ze zwycięstwa cieszyła się też Jagiellonia Białystok. Ekipa Ireneusza Mamrota ograła Cracovię 3:2.

Korona Kielce – Wisła Płock 0:1 (0:1)
Ricardinho 22′

Zwycięska seria Wisły trwa. Piłkarze Radosława Sobolewskiego zanotowali piąty ligowy triumf z rzędu, a tym razem w pokonanym polu zostawili Koronę, wygrywając na jej terenie 1:0. Bohaterem spotkania został Ricardinho. Brazylijczyk w 22. minucie – mimo asysty obrońców – wywalczył sobie trochę wolnego miejsca i ładnym strzałem z kilkunastu metrów pod poprzeczkę zmusił do kapitulacji Marka Kozioła.

Kielczanie próbowali odpowiedzieć, ale poza doskonałą szansą Urosa Duranovicia, który trafił w poprzeczkę, nie byli w stanie poważnie zagrozić bramce Thomasa Dahne. Kolejna w tym sezonie porażka sprawiła, że ekipa Mirosława Smyły pozostała w strefie spadkowej – na piętnastym miejscu. „Nafciarze” natomiast przeżywają znakomity okres w ostatnich tygodniach, dzięki czemu ustępują w tabeli już tylko Pogoni Szczecin, tracąc do niej dwa oczka.

Legia Warszawa – Lech Poznań 2:1 (0:0)
Arvydas Novikovas 64′ Maciej Rosołek 76′ – Darko Jevtić 55′

W szlagierze 12. kolejki Ekstraklasy – górą Legia. Wicemistrzowie Polski, choć musieli odrabiać straty, ostatecznie pokonali przed własną publicznością Lecha 2:1. Zaczęło się po myśli gości, którzy w 55. minucie objęli prowadzenie. Darko Jevtić sprytnie dołożył nogę po zagraniu Tymoteusza Puchacza i z bliskiej odległości nie dał szans Micky’emu van der Hartowi. Na odpowiedź zespołu Aleksandara Vukovicia nie trzeba było długo czekać, a w roli głównej wystąpił Arvydas Novikovas. Litwin wykorzystał błąd jednego z obrońców rywali, pakując futbolówkę do pustej bramki.

Komplet punktów miejscowym zapewnił Maciej Rosołek. 18-latek, dla którego był to debiut w Ekstraklasie, wpisał się na listę strzelców zaledwie dwie minuty po wejściu na boisku. Pomocnik dopadł do piłki po wrzutce Domagoja Antolicia i przy biernej postawie Mickeya van der Harta oraz Roberta Gumnego pewnym uderzeniem z siedmiu metrów ustalił wynik meczu. „Wojskowi” tym samym awansowali na szóstą lokatę w tabeli, przerywając serię dwóch ligowych porażek z rzędu. „Kolejorz” spadł na ósmą pozycję.

Jagiellonia Białystok – Cracovia 3:2 (1:1)
Patryk Klimala 11′ 55′ Taras Romańczuk 82′ – Michal Siplak 9′ Rafael Lopes 59′

Emocji nie brakowało również w Białymstoku, gdzie miejscowa Jagiellonia okazała się lepsza od Cracovii (3:2). Obie drużyny zamieniały się prowadzeniem, a kluczowa dla losów spotkania okazał się 82. minuta. Wówczas Bartosz Bida dośrodkował w pole karne gości, piłka po drodze otarła się o plecy Kamila Pestki i trafiła pod nogi Tarasa Romańczuka. Jednokrotny reprezentant Polski nie mógł zmarnować nadarzającej się sytuacji. Spokojnie przymierzył obok bezradnego Michala Peskovicia, dając swojemu zespołowi cenną wygraną.

Podopieczni Ireneusza Mamrota zanotowali pierwsze zwycięstwo w rozgrywkach od 30 sierpnia (2:0 z Koroną), co pozwoliło wskoczyć im na czwarte miejsce w tabeli z dorobkiem dwudziestu oczek. Tyle samo punktów mają piąte w stawce „Pasy”, które w następnej kolejce zmierzą się na własnym stadionie z liderem ze Szczecina (25 października).