fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Ekstraklasa. PZPN zawiesił licencję Wisły Kraków

Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN zawiesiła licencję Wisły Kraków. Jeśli Biała Gwiazda nie odzyska przepustki do gry przed wznowieniem rozgrywek, może ostatecznie utracić szansę na występy w Ekstraklasie.


Swoją decyzję PZPN argumentuje naruszeniem kilku punktów Podręcznika Licencyjnego. Komisja zwraca uwagę, że z klubu wychodzą sprzeczne i niepokojące informacje. 2 stycznia Wisła przekonywała, że umowa na przejęcie zespołu przez Vanna Ly i Matsa Hartlinga została unieważniona. Inne sygnały wysyła tajemniczy właściciel, który miał uratować Białą Gwiazdę przed bankructwem.

Do komisji licencji wciąż nie trafiają żadne oficjalne informacje. Cała wiedza, jaką dysponuje PZPN, pochodzi z mediów. Jak podkreślił w rozmowie z portalem pzpn.pl Krzysztof A. Rozen, przewodniczący zespołu, „nie wiemy, kto jest teraz oficjalnie właścicielem Wisły, kto zasiada na stanowisku prezesa i kto zarządza klubem”.

Całą sprawę na łamach portalu PZPN skomentował Zbigniew Boniek. „Nieodpowiedzialni właściciele sprzedają nieodpowiedzialnym nabywcom jedną z najbardziej zasłużonych futbolowych firm w Polsce” – podkreślił prezes PZPN.

Kłamstwa, mataczenia, oszukiwanie opinii publicznej i wiernych kibiców Wisły, niejasne operacje finansowe oraz organizacyjne, co powoduje pytania o pewność ligowej przyszłości i sportowego bytu. Wszystko to nie tylko brudzi wizerunek naszej piłki, ale i w konsekwencji grozi rozbiciem integralności rozgrywek Ekstraklasy. Jako prezes PZPN chciałbym stanowczo przestrzec przed podobnymi praktykami i zamiarami tych, którzy takimi działaniami, jak w przypadku „sprzedaży Wisły”, chcieliby szybko zarobić wielkie pieniądze i udawać właścicieli poważnego klubu. Szanując autonomię polskich klubów i ich wolność w wyborze organizacyjno-finansowego rozwoju, jako związek nie będziemy tolerować tego rodzaju praktyk, jakie działy się ostatnio w Krakowie – dodał Boniek.

Jeśli Wisła Kraków nie zyska przepustki na grę przed wznowieniem rozgrywek, po trzech pierwszych meczach uznanych za walkower dla rywali, zostanie relegowana. Zostanie przesunięta na ostatnie miejsce w tabeli bez możliwości walki o punkty.

Sport.RIRM

drukuj