Ekstraklasa. Piast wygrywa po raz piąty z rzędu

Piast Gliwice umacnia swoją pozycję na ligowym podium. Podopieczni Waldemara Fornalika pokonali przed własną publicznością Miedź Legnica 2:1 w meczu 26. kolejki Lotto Ekstraklasy. Tym samym zwyciężyli w piątym kolejnym spotkaniu i mają już pięć punków przewagi nad czwartą w tabeli Pogonią Szczecin.

Miedź jechała do Gliwic podbudowana triumfem nad Lechem w poprzedniej ligowej kolejce. Beniaminka czekało jednak trudne wyzwanie – Piast po porażce na inaugurację piłkarskiego 2019 roku z Cracovią (1:2) w kolejnych czterech pojedynkach notował same zwycięstwa.

Gospodarze bardzo szybko mogli wyjść w tym spotkaniu na prowadzenie. Już w 2. minucie po zagraniu Gerarda Badii w pole karne z pierwszej piłki uderzał Martin Konczkowski, jednak minimalnie chybił. W 8. minucie futbolówkę z prawej strony odzyskał Marcin Pietrowski, po czym szybko próbował dograć w pole bramkowe, jednak piłka nieoczekiwanie poszybowała na słupek, ale bramka w tej sytuacji nie padła.

W 36. minucie z rzutu wolnego spod bocznej linii boiska uderzał Tom Hateley, jednak Anton Kanibołocki nie dał się zaskoczyć. Napór Piasta przyniósł efekt kilka chwil przed przerwą. Jakub Czerwiński dograł górą w pole karne, Piotr Parzyszek zgrał piłkę głową na piąty metr do Jorge Felixa, a niepilnowany Hiszpan nie miał kłopotu ze skutecznym wykończeniem akcji.

W 62. minucie gliwiczanie podwyższyli swoje prowadzenie. Martin Konczkowski łatwo ograł na prawej stronie Juana Camarę, wbiegł w pole karne i podał po ziemi do wbiegającego Piotra Parzyszka, a ten mocnym strzałem umieścił futbolówkę w siatce Miedzi. Goście mieli jednak w swoich szeregach Petteriego Forsella, który w 71. minucie dostał piłkę przed polem karnym, szybko ją sobie poprawił i uderzył po ziemi, zdobywając bramkę dla zespołu z Legnicy.

Kilka minut później beniaminek mógł doprowadzić do wyrównania. Strzał Pawła Zielińskiego odbił przed siebie Frantisek Plach, a dobitkę Fabiana Piaseckiego zdołał zablokować Jakub Czerwiński. Piast zdołał utrzymać prowadzenie i mógł się cieszyć z piątej ligowej wygranej z rzędu.

Gliwiczanie, po niedzielnym triumfie, mają w dorobku czterdzieści sześć punktów i zajmują trzecie miejsce w tabeli. Miedź – z dwudziestoma siedmioma oczkami na koncie – plasuje się na trzynastej pozycji w stawce.