Ekstraklasa. Lech zbliża się do czołówki

Lech Poznań pokonał przed własną publicznością Śląsk Wrocław 3:0 w meczu 16. kolejki piłkarskiej Lotto Ekstraklasy. Dwa gole zdobył Marcin Robak, a jedno trafienie dorzucił Darko Jevtić. Tym samym Kolejorz wygrał po raz trzeci z rzędu i do ligowego podium traci już tylko dwa punkty.

Oba zespoły zanotowały w ostatnim czasie zwyżkę formy. Lech wygrał dwa spotkania z rzędu bez straty gola. Śląsk z kolei w czterech poprzednich kolejkach wywalczył dziesięć punktów.

Pierwszy groźny strzał w dzisiejszym meczu oddali poznaniacy. W 7. minucie sprzed pola karnego minimalnie niecelnie Piotr Celeban Dawid Kownackiposłał piłkę Radosław Majewski. W 16. minucie gospodarze byli już skuteczniejsi. Darko Jevtić wbiegł z futbolówką w pole karne rywali, przełożył ją sobie na lewą nogę i uderzeniem w bliższy róg pokonał Lubosa Kamenara. W 36. minucie groźniejszą akcję przeprowadzili gracze z Wrocławia. Dośrodkowanie z prawej strony powędrowało na głowę Rioty Morioki, ale Japończyk trafił wprost w dobrze ustawionego Matusa Putnocky’ego. Tuż przed przerwą Kolejorz mógł podwyższyć prowadzenie. Dawid Kownacki wycofał piłkę do wbiegającego w „szesnastkę” Radosława Majewskiego, jednak jego strzał obronił Kamenar.

Początek drugiej połowy to dalsze ataki gospodarzy. W 57. minucie Maciej Gajos dopadł do futbolówki wybitej przez obrońców Śląska i od razu uderzył, ale chybił. Dziewięć minut później miejscowi cieszyli się z drugiego gola. Maciej Makuszewski zagrał na linię pola karnego do Marcina Robaka, który przy biernej postawie defensywy rywali odwrócił się z piłką i skierował ją do siatki. Wrocławianie bliscy kontaktowego trafienia byli w 70. minucie. Sito Riera wrzucił miękko w „szesnastkę” poznaniaków, a po główce Mariusza Idzika futbolówka trafiła w słupek.

Chwilę później przyjezdni mieli kolejną stuprocentową sytuację bramkową. Adam Kokoszka dograł w pole karne do Marcin Robakniepilnowanego Riery, jednak Hiszpan strzelił zbyt lekko i Putnocky skutecznie interweniował. Tuż po tej akcji podopieczni Mariusza Rumaka wywalczyli rzut rożny, po którym nad bramką uderzył Kokoszka. W 73. minucie sędzia podyktował rzut karny dla zespołu z Poznania po zagraniu ręką przez jednego z zawodników gości. Jedenastkę pewnie wykorzystał Robak, który z dorobkiem dziesięciu goli jest najlepszym strzelcem Ekstraklasy w obecnym sezonie. Wynik 3:0 utrzymał się do ostatniego gwizdka sędziego.

Lech, dzięki dzisiejszej wygranej, z dorobkiem dwudziestu pięciu punktów awansował na piąte miejsce w ligowej tabeli. Śląsk natomiast ma na koncie dwadzieścia jeden oczek i plasuje się na ósmej pozycji.