Ekstraklasa. Kolejne upokorzenie Lecha, trwa kiepska seria Górnika

11. ligowa porażka stała się faktem. Lech Poznań – bo o nim mowa – uległ na własnym terenie Stali Mielec 1:2, mimo że prowadził do 89. minuty spotkania. Kolejny rozczarowujący występ zanotował również Górnik Zabrze, który musiał uznać wyższość Cracovii (0:1).

Efekt „nowej miotły” nie zadział w Poznaniu. Podopieczni Macieja Skorży po raz trzeci w ostatnich czterech ligowych spotkaniach schodzili z boiska w roli pokonanych. Tym razem – dość sensacyjnie – przegrali u siebie ze Stalą Mielec 1:2, choć jeszcze do 89. minuty prowadzili za sprawą Tymoteusza Puchacza. Samobójcze trafienie Wasyla Krawecia oraz gol Jonathana de Amo w ostatniej akcji meczu sprawiły jednak, że komplet punktów zgarnęła drużyna Włodzimierza Gąsiora. Lech doznał już 11. porażki w obecnym sezonie PKO Ekstraklasy, a w tabeli spadł na 10. miejsce.

Serią 7 spotkań bez zwycięstwa legitymuje się Górnik Zabrze. Ekipa Marcina Brosza uległa na wyjeździe Cracovii 0:1, notując również 3. kolejny ligowy pojedynek bez zdobyczy bramkowej. „Pasy” natomiast – dzięki trzem „oczkom” – zapewniły sobie utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Stało się tak po domowej wygranej Piasta Gliwice z ostatnim w stawce Podbeskidziem Bielsko-Biała 2:0. Dubletem popisał się Jakub Świerczok, który z 14 trafieniami na koncie w klasyfikacji strzelców ustępuje jedynie Tomasowi Pekhartowi (22).

To właśnie zespół Waldemara Fornalika, na dwie kolejki przed końcem sezonu, jest najbliżej zajęcia 4. pozycji w tabeli. A ta – jak wiadomo od minionej niedzieli [więcej tutaj] – zapewnia grę w kwalifikacjach do Europa Conference League. W walce o reprezentowanie Polski na arenie międzynarodowej pozostają, obok Piasta, jeszcze cztery drużyny. 5. w stawce Lechia Gdańsk pokonała w Płocku miejscową Wisłę 3:1, 6. Zagłębie Lubin bezbramkowo zremisowało w delegacji z 8. Śląskiem Wrocław, zaś siódma Warta Poznań podzieliła się punktami na wyjeździe z Pogonią Szczecin (1:1).

W innym starciu 28. kolejki PKO Ekstraklasy pewna już mistrzowskiego tytułu Legia Warszawa zremisowała przy Łazienkowskiej z Wisłą Kraków 0:0. Na drugą lokatę wskoczył z kolei Raków Częstochowa. Świeżo upieczony triumfator Pucharu Polski [więcej tutaj] zwyciężył w Mielcu ze Stalą 1:0 w zaległym pojedynku 23. serii gier po golu autorstwa Iviego Lopeza. Hiszpan w 90. minucie meczu zachował zimną krew, pewnie wykorzystując rzut karny.