Ekstraklasa. Jagiellonia pokonuje Zagłębie; Piast przełamał serię porażek z Wisłą Kraków

W meczu inaugurującym 10. kolejkę PKO BP Ekstraklasy Zagłębie Lubin uległo Jagiellonii Białystok (0:1). Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył Jesus Imaz. Z kolei Piast pokonał w Gliwicach Wisłę Kraków (1:0) i przełamał tym samym serię trzech porażek z rzędu.

Zagłębie Lubin podejmowało na własnym stadionie Jagiellonię Białystok. Pierwsza połowa przebiegała ze wskazaniem na gospodarzy. „Miedziowi” zdecydowanie dłużej posiadali piłkę i oddali więcej strzałów, choć tylko jeden z nich zmierzał w światło bramki. Przyjezdni natomiast nie oddali ani jednego celnego uderzenia. Zmieniło się to po zmianie stron. W 53. minucie po dośrodkowaniu Tomasa Prykryla z prawej strony piłka trafiła pod nogi niepilnowanego Jesusa Imaza. Hiszpan z kilku metrów pokonał Dominika Hładuna.

Białostoczanie cofnęli się do defensywy. Co więcej, trener Ireneusz Mamrot wzmocnił linię obronną wprowadzeniem Michała Nalepy. Cel gości był więc jasny – dowieźć prowadzenie do końca. I to się udało. Zagłębie nie było w stanie przebić się przez zasieki rywali, przez co przegrało to spotkanie 0:1.

***

Piast Gliwice rywalizował z Wisłą Kraków o przełamanie. Gospodarze przegrali bowiem trzy ostatnie mecze, a goście dwia, wcześniej notując jeszcze remis. „Biała Gwiazda” lepiej rozpoczęła zawody. Z jej przewagi niewiele jednak wynikało. Za to podopieczni Waldemara Fornalika w 20. minucie stworzyli sobie bardzo dobrą sytuację na zdobycie bramki. Mocne uderzenie Alberto Torila odbił Paweł Kieszek. Przed przerwą Michal Skvarka nie wykorzystał złego zagrania Tomasa Huka i w sytuacji sam na sam trafił w bramkarza.

Po zmianie stron arbiter najpierw podyktował rzut karny dla gości za faul Ariela Mosóra, ale po wideoweryfikacji wycofał się z decyzji. W 68. minucie Piast wymienił kilka podań na jeden kontakt, rozpoczynając obiecujący atak. Michael Ameyaw posłał płaskie dośrodkowanie w kierunku jedenastego metra. Paweł Kieszek próbował je przeciąć, ale po jego nieudanej interwencji piłka trafiła pod nogi Alberto Torila. Ten bez problemów trafił do pustej bramki, zapewniając gliwiczanom komplet punktów.