Bundesliga. Zwycięstwo Bayernu, asysta Olkowskiego

Broniący tytułu i prowadzący w tabeli niemieckiej ekstraklasy piłkarze Bayernu Monachium pokonali przed własną publicznością Bayer Leverkusen 1:0 w najciekawszym meczu 14. kolejki. Asystę w spotkaniu FC Koeln z Augsburgiem (1:2) zanotował Paweł Olkowski.

Zwycięską bramkę dla Bawarczyków zdobył w 51. minucie Francuz Franck Riberry. Był to jego setny gol w koszulce Bayernu. Przy trafieniu asystował sprowadzony latem z Realu Madryt Hiszpan Xabi Alonso.

Bayern, który pewnie zmierza po trzeci z rzędu tytuł, ma po 14 kolejkach 36 punktów i robiący wrażenie bilans bramek: 33-3. Nad wiceliderem VfL Wolfsburg ma siedem „oczek” przewagi. Ekipa z Leverkusen zajmuje czwarte miejsce z 23 punktami.

Napastnik gospodarzy Robert Lewandowski grał od pierwszego gwizdka do drugiej doliczonej minuty spotkania, ale nie powiększył dorobku strzeleckiego. Ma sześć trafień w lidze i o dwa ustępuje prowadzącej dwójce – Alexandrowi Meierowi (Eintracht Frankfurt) oraz Ericowi-Maximowi Choupo-Motingowi, który popisał się hat-trickiem w pojedynku Schalke 04 Gelsenkirchen z VfB Stuttgart (4:0).

Spotkanie w Monachium z ławki rezerwowych „Aptekarzy” oglądał Sebastian Boenisch.

Olkowski asystował przy golu Nigeryjczyka Anthony’ego Ujaha w 13. minucie, po którym ekipa FC Koeln prowadziła 1:0. Jednak Serb Nikola Djurdjic (53) i Alexander Esswein (90) dali zwycięstwo ekipie z Bawarii.

Augsburg awansował na trzecie miejsce w tabeli z 24 punktami. Z kolei zespół z Kolonii ma już tylko dwa przewagi nad strefą barażową i trzy nad spadkową.

W barwach gospodarzy Olkowski rozegrał cały mecz, a Adam Matuszczyk grał od początku drugiej połowy. Sławomir Peszko był rezerwowym.

W innym sobotnim spotkaniu Hannover 96 przegrał u siebie z VfL Wolfsburg 1:3. Dzięki temu „Wilki” na krótko zbliżyły się do Bayernu na cztery punkty (wieczorem Bayern znów powiększył przewagę do siedmiu). Od 74. minuty w zespole gospodarzy wystąpił Artur Sobiech.

Polski napastnik nie będzie tego meczu wspominać za dobrze. Doznał bowiem kontuzji stopy i został przewieziony do szpitala na badania. Na razie nie wiadomo, kiedy zostanie postawiona dokładna diagnoza.

Zwycięstwo po trzech kolejnych porażkach odniosła także Borussia Moenchengladbach. Poradziła sobie – nie bez problemu – z Herthą Berlin przed własną publicznością. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:2. Zespół z zachodniej części Niemiec ma 23 punkty, podobnie jak Bayer Leverkusen oraz Schalke.

W piątek ostatnie miejsce w tabeli opuściła Borussia Dortmund, która pokonała Hoffenheim 1:0. Zwycięskiego gola, bardzo ważnego w perspektywie walki o utrzymanie, zdobył dla gospodarzy w 17. minucie Ilkay Guendogan.

BVB jest na 13. pozycji z 14 punktami. Siódme Hoffenheim ma o sześć więcej.