Bundesliga. Nieskuteczny Lewandowski, Borussia goni Bayern

Robert Lewandowski tym razem nie wpisał się na listę strzelców, a jego Bayern Monachium uległ na własnym stadionie FSV Mainz 1:2. Lidera Bundesligi goni Borussia Dortmund, która pokonała na wyjeździe beniaminka z Darmstadt 2:0.

Bayern Monachium – FSV Mainz 1:2 (0:1)
Arjen Robben 64’ – Jairo Samperio 26’ Jhon Cordoba 86’

Bayern Munich vs MainzPep Guardiola przed sobotnim klasykiem z Borussią Dortmund dał odpocząć kilku kluczowym piłkarzom. Wolne dostali Thomas Mueller, Douglas Costa, czy Philipp Lahm. Zawodnicy Mainz zdołali wykorzystać nieco lżejsze podejście Bawarczyków do meczu i pokonali faworytów 2:1. Wynik w 26. minucie otworzył Jairo Samperio. Z prawej strony wzdłuż linii końcowej zacentrował Giulio Donati, a Samperio skutecznie zamknął akcję w polu karnym. Goście dobrze rozpoczęli drugą część gry, ale po wejściu na boisko Thomasa Muellera miejscowi osiągnęli przewagę.

Bayern Munich vs MainzPo dwóch groźnych, aczkolwiek nieskutecznych akcjach sprawy w swoje ręce wziął Arjen Robben. Holender przymierzył po ziemi zza pola karnego i doprowadził do remisu. Mimo dominacji gospodarzy przyjezdni zdołali przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Kilka minut przed końcowym gwizdkiem Julian Baumgartlinger ograł Arturo Vidala i podał do Jhona Cordoby, a ten strzałem tuż przy słupku zapewnił swojej drużynie trzy punkty. Niezbyt dobry, w porównaniu z innymi w tym roku, mecz rozegrał Robert Lewandowski, który niezmiennie przewodzi jednak klasyfikacji strzelców z 23 bramkami na koncie.

***

SV Darmstadt 98 – Borussia Dortmund 0:2 (0:1)
Adrian Ramos 38’ Erik Durm 53’

Potknięcie monachijczyków wykorzystała Borussia Dortmund, która pokonała na wyjeździe beniaminka – SV Darmstadt 2:0. Podobnie jak Guardiola, niektórym piłkarzom dał odpocząć Thomas Tuchel. Poza kadrą znaleźli się Roman Burki, Łukasz Piszczek i Marco Reus, a na ławce zasiedli m.in. Shinji Kagawa oraz Henrich Mchitarjan. W przeciwieństwie do swoich największych rywali dortmundczycy poradzili sobie jednak z dzisiejszym przeciwnikiem. Zawodnicy BVB szybko zdominowali gospodarzy, ale do siatki trafili dopiero w 38. minucie. Wówczas strzał Pierre-Emericka Aubameyanga obronił Christian Mathenia, ale wobec dobitki Adriana Ramosa był już bezradny.

Darmstadt vs Borussia DortmundDarmstadt vs Borussia Dortmund

Zaledwie osiem minut po przerwie wynik spotkania ustalił Erick Durm, który z zimną krwią wykorzystał sytuację sam na sam z Mathenią. Darmstadt miało okazję na zmniejszenie strat, jednak futbolówki do pustej bramki nie zdołał skierować Mario Vrancić. Borussia traci do liderującego Bayernu zaledwie pięć oczek. Obie drużyny zmierzą się w bezpośrednim pojedynku w najbliższą sobotę.

***

Borussia Moenchengladbach – VfB Stuttgart 4:0 (1:0)
Thorgan Hazard 16’ Raffael 60’ Patrick Herrmann 68’ Kevin Grosskreutz 90’(sam.)

Borussia Moenchengladbach vs VFB StuttgartNiezbyt dobrze spotkanie z Borussią Moenchengladbach będzie wspominał Przemysław Tytoń. Polak aż czterokrotnie musiał wyciągać piłkę z siatki, a Stuttgart przegrał ze Źrebakami 0:4. O ile przy trafieniu Thorgana Hazarda Tytoń nie miał nic do powiedzenia, o tyle w 60. minucie się nie popisał. Reprezentant Polski wyszedł na przedpole, ale nie zrozumiał się z obrońcą z zespołu i nie zdołał złapać futbolówki. Błąd bramkarza Stuttgartu wykorzystał Raffael, który podwyższył prowadzenie. Golkipera, reprezentującego barwy Die Schwaben, pokonali jeszcze Patrick Herrmann  oraz jego kolega z drużyny – Kevin Grosskreutz.

Na murawie pojawił się także Paweł Olkowski. Pozycja Polaka w Koeln nie jest najlepsza. W spotkaniu z Ingolstadt (1:1) został wpuszczony na boisko dopiero w doliczonym czasie gry. Poza meczową osiemnastką Hannoveru 96 wylądował natomiast Artur Sobiech, który latem najprawdopodobniej zmieni pracodawcę.