fot. PAP

Rozwiązania dla Polski nie przyjdą z zewnątrz

Rozwiązania dla Polski nie przyjdą z zewnątrz, źródeł postępu należy szukać wewnątrz naszego kraju – powiedział w Krakowie prezes PiS Jarosław Kaczyński po złożeniu kwiatów pod Krzyżem Katyńskim z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

„Nowoczesną, demokratyczną Polskę, która szybko się zmieniała i modernizowała, tworzyli Polacy. Źródłem było to, co polskie; to, co nas łączy; to, co stanowi o naszej tożsamości” – powiedział Kaczyński. Zaznaczył, że mówi o tym, bowiem obecnie padają słowa, które tym faktom przeczą. „Pamiętajmy, Polska musi być jedna i źródeł postępu, źródeł nowoczesności musi szukać u siebie, wewnątrz energii naszego narodu, w jego odmienności, tożsamości i oryginalności” – apelował szef PiS.

 Według Kaczyńskiego 11 listopada to dzień, w którym powinniśmy się zastanawiać nad naszą przyszłością. „Bo mamy przed sobą bardzo, bardzo wiele wyzwań. Ale mylą się ci, którzy sądzą, że rozwiązania mogą przyjść z zewnątrz (…). Demokracja i nowoczesność wyrosła z polskości, tak musi być i teraz” – mówił prezes PiS. Kaczyński podkreślił, że Polska jest dużym europejskim narodem, a Polacy powinni pamiętać, że „nie tylko nic o nas bez nas, ale także to wszystko, co ma o nas stanowić, musi wyrastać z polskich źródeł”. Według prezesa PiS musimy też pamiętać, że choć różnice między poszczególnymi regionami naszego kraju są bogactwem, to w żadnym wypadku nie mogą prowadzić do dzielenia Polaków.

Kaczyński podkreślił, że potrzebna jest odpowiednia działalność państwa i jego władz, aby wszyscy Polacy, bez względu na miejsce zamieszkania, mieli równe szanse. „Trzeba odrzucić wszelkiego rodzaju koncepcje, które prowadzą do różnicowania Polaków. Musimy z całych sił dążyć do tego, by to, że Polska jest jedna (…), znaczyło coś w praktyce” – mówił. Podkreślił, że Polacy ocalili niepodległość i zbudowali duże europejskie państwo tylko dlatego, że byli jednością, a różne regiony, różne grupy społeczne połączyły się we wspólnym wysiłku. „Tak musi być i dziś. Ci, którzy chcą, by Polacy byli narodem zatomizowanym, bez swojej tożsamości, by każdy myślał tylko o sobie, ewentualnie o najbliższym środowisku, szkodzą narodowi. Szkodzą Polsce, szkodzą każdemu uczciwemu Polakowi indywidualnie” – dodał.

PAP

drukuj