Myśląc Ojczyzna – prof. Mirosław Piotrowski



Pobierz Pobierz

Bruksela – Kraków – Bruksela

W ubiegłym tygodniu w Brukseli według wcześniej ustalonego kalendarza spotykały się grupy polityczne, aby między innymi przed zbliżającą się sesją w Strasburgu omówić strategię działania. Nasza grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów tym razem w całości przeniosła się i spotkanie takie zorganizowała nie w Brukseli, a w Krakowie. Jest to zgodne z regulaminem Parlamentu Europejskiego, aby takie spotkania co jakiś czas przenosić do krajów członkowskich posłów zasiadających w danej grupie politycznej. Obok omówienia porządku obrad sesji plenarnej w Strasburgu w programie dni studyjnych znalazły się niezwykle ciekawe sesje robocze, prelekcje i dyskusje. Głównym ich tematem było bezpieczeństwo. Przypomnę tylko, że nie tak dawno grupa nasza zebrała się w Rzymie, gdzie omawiano wielorakie aspekty bezpieczeństwa Europy. W Krakowie mówiono o „bezpieczeństwie morskim i niebieskiej gospodarce” z udziałem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Jerzego Materny.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się sesja robocza zatytułowana „Bezpieczeństwo i obronność Polski oraz nowych państw członkowskich po warszawskim szczycie NATO”. Temat ten osobiście omawiał Minister Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej Antoni Macierewicz. Ujawnił przy tym nieznane okoliczności towarzyszące organizacji ostatniego szczytu NATO, a w szczególności nacisków Rosji. Wystąpienie było konkretne. Dowiedzieliśmy się m.in, że zapadła decyzja o powiększeniu polskiej armii o pięćdziesiąt tysięcy żołnierzy.
Pan Minister jasno stwierdził to, czego unikają jak ognia zachodni politycy, że największym zagrożeniem bezpieczeństwa w Europie jest Federacja Rosyjska.
W praktyce dostrzegają to inne kraje, jak chociażby Niemcy, które to jakiś czas temu wprowadziły specjalne regulacje na wypadek wojny, a niedawno, o czym pisano w prasie, właśnie przywołana Federacja Rosyjska miała rzekomo wydać nowe specjalne regulacje na wypadek wojny. Nikt oczywiście nie chce straszyć, ale bezpiecznie nie jest. Wiedzą o tym nie tylko Ukraińcy, ale i Gruzini, których przedstawiciel w randze Ministra Spraw Zagranicznych Gruzji Micheil Dżanelidze brał także udział w dniach studyjnych grupy EKR.

Rozmawialiśmy także o sytuacji w Niemczech w kontekście nowej książki, którą wydali nasi niemieccy koledzy europosłowie pt. „Niemcy potrzebują terapii”.  W Krakowie obecnych było wiele koleżanek i kolegów europosłów z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii, Chorwacji, Litwy, Grecji oraz innych krajów. Poza oficjalnym programem mieli oni możliwość zwiedzenia kopalni soli w Wieliczce, niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, a także Wawelu i w ogóle pięknego miasta Krakowa. Muszę przyznać, że niemal wszyscy oni, a zwłaszcza Brytyjczycy i Niemcy, którzy odwiedzili to miasto po raz pierwszy, byli zachwyceni. Nie spodziewali się takich zabytków i takiej potęgi kultury, życzliwości sympatycznych ludzi na ulicach oraz postępu, jakiego kraj nasz dokonał w ostatnim dwudziestoleciu. Mówili mi o tym w trakcie prywatnych kuluarowych rozmów, a także podczas uroczystej kolacji, na którą zaproszony został prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. W swoim wystąpieniu zwracał uwagę na to, co nas łączy – konserwatyzm, dobrze rozumiane wartości europejskie i chęć reformowania Unii.

Z pewnością doświadczenia wspólnych dyskusji procentować będą w naszej dalszej pracy parlamentarnej w Brukseli i Strasburgu. Trzeba jednak podkreślić, że zorganizowane w Krakowie dni studyjne bez wątpienia przyczynią się także do realnej promocji tego miasta i naszego kraju w Unii Europejskiej, czyli, żeby użyć fachowego języka tejże Unii, „wytworzenia europejskiej wartości dodanej”.

 

prof. Mirosław Piotrowski, europoseł

drukuj