fot. BPJG Magda Nowak

Znajomi Karola Wojtyły modlili się na Jasnej Górze

Przyjaciele i wychowankowie św. Jana Pawła II spotkali się dzisiaj na Jasnej Górze. Grupa pielgrzymów skupiona we wspólnocie „Środowisko” to osoby, które poznały ks. Karola Wojtyłę, gdy był wikariuszem, duszpasterzem akademickim i biskupem krakowskim.

Przyjaciele zmarłego w 2005 r. papieża przyjeżdżają do Częstochowy co roku, w okolicach przypadającej 16 października rocznicy wyboru Karola Wojtyły na biskupa Rzymu.

Dziś w częstochowskim sanktuarium zgromadziło się kilkadziesiąt osób – ci, co znali bezpośrednio ks. Wojtyłę, a także ich rodziny, dzieci, wnuki i prawnuki – podało Biuro Prasowe Jasnej Góry. Przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej Mszy św. odprawionej w południe przewodniczył i homilię wygłosił ks. Szymon Fedorowicz, który został ochrzczony przez ks. Karola Wojtyłę.

Grupa duszpasterska „Środowisko” od roku 1949 czynnie uczestniczyła w życiu parafii św. Floriana w Krakowie, gdzie posługiwał wikary Karol Wojtyła. W skład grupy wchodzili głównie studenci. Od 1951 r. organizowano wspólne wyjazdy turystyczne, rowerowe, kajakowe oraz pielgrzymki. Z czasem grupa zaczęła się rozrastać. W rezultacie powstał krąg rodzin i nieformalnych wspólnot liczący ok. 200 osób.

Wyprawy z „Wujkiem” – jak nazywano ks. Karola Wojtyłę – nie były tylko turystyką, miały wymiar duchowy – ważnym elementem spotkań były rozmowy na temat wiary i przygotowanie młodych do małżeństwa.

Grupa, choć już w zmienionym składzie, utrzymywała kontakty z Janem Pawłem II aż do jego śmierci. Po wyborze na papieża, znajomi Karola Wojtyły odwiedzali go Rzymie i Castel Gandolfo. Pierwszy list do „Środowiska” Jan Paweł II napisał już 30 października 1978 roku.

„Skoro piszecie, że kajak zamieniłem na łódź, to widzicie, że trzeba mi teraz więcej wioślarzy, więcej siły duchowej, którą spodziewam się od Was otrzymywać przez Wasze modlitwy. Liczę na nie” – napisał w nim.

Dzisiaj na Jasnej Górze odbywała się także Pielgrzymka Kobiet. Doroczne spotkanie organizuje Duszpasterstwo Kobiet i Polski Związek Kobiet Katolickich. Mszy św. odprawionej w bazylice przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz biskup Wiesław Szlachetka, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet.

PAP/RIRM

drukuj