fot. https://twitter.com/WeresaMarek

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” – w kinach film o Prymasie Tysiąclecia

Od 17 września 2021 roku w kinach można obejrzeć film „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”. Produkcja opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego – kapelana Armii Krajowej, działającego jako kapelan Powstania Warszawskiego pod pseudonimem Radwan III. Obraz stał się oficjalną produkcją beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej.

Reżyser Tadeusz Syka powiedział, że poprzez film przybliża młodemu pokoleniu ciekawą postać księdza Stefana Wyszyńskiego. Jak mówił, nie chciał, aby był to kolejny dokument, dlatego zdecydował się na dramat wojenny, który ukazuje wszystko to, co przeżywał ksiądz porucznik, pseudonim Radwan III. Dodał, że ta historia dotrze do młodego pokolenia, ukazując prawdziwą postać kardynała Wyszyńskiego.

W rolę Prymasa Tysiąclecia wcielił się Ksawery Szlenkier.

 – Musiałem się skupić na tej sytuacji z Powstania Warszawskiego, czyli na cierpieniu, bólu, śmierci i nad ludźmi, którymi się opiekował ksiądz Stefan Wyszyński – mówił Ksawery Szlenkier.

Aktor dodał, że starał się ukazać księdza kapelana takim, jaki był, czyli jako szczerego, dobrego i pokornego człowieka.

W filmie wystąpił również ceniony duszpasterz ksiądz Dominik Chmielewski, który zagrał postać księdza Jerzego Baszkiewicza – kapelana z Powstania Warszawskiego, starszego kolegi księdza Stefana Wyszyńskiego. Jak mówił kapłan jego bohater to młody ksiądz, który podobnie jak wielu innych kapelanów Powstania Warszawskiego, byli oparciem dla starszych żołnierzy i oficerów, którzy wieczorami przychodzili na duchowe rozmowy.

W filmie występują m.in. Małgorzata Kożuchowska jako Matka Róża Czacka, Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny, Lech Dyblik, Agnieszka Kawiorka oraz Adam Fidusiewicz.

W produkcji zagrali również członkowie Historycznej Grupy Rekonstrukcyjnej Zgrupowania „Radosław” oraz młodzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W około godzinnym filmie znajduje się 18 fabularnych scen z komentarzem eksperckim i wspomnieniami powstańców. Wykorzystano także archiwalne fotografie z Instytutu Pamięci Narodowej, a także zdjęcia znalezione w aparacie fotograficznym w 1949 roku.

Patronat nad filmem objęło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Ponadto produkcja została objęta patronatem honorowym prezydenta RP.

https://twitter.com/WeresaMarek/status/1437152473391767557

radiowarszawa.com.pl/radiomaryja.pl

drukuj