fot. PAP/EPA

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli Dzień Zaduszny

We wtorek przypada Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli Dzień Zaduszny. To dzień szczególnej modlitwy za tych, którzy już odeszli do wieczności.  Ojciec Święty Franciszek sprawował Mszę św. na francuskim cmentarzu wojennym w Rzymie.

Na cmentarzu znajdującym się na wzgórzu Monte Mario w Rzymie spoczywają m.in. żołnierze z francuskiego korpusu, którzy walczyli pod Monte Cassino. To tam Papież przewodniczył wtorkowej Eucharystii.  Ojciec Święty mówił, że groby te są orędziem pokoju. Ponadto apelował o to, aby nie było wojen. [czytaj więcej]

– Jestem pewny, że wszyscy ci, którzy poszli z dobrej woli powołani przez ojczyznę, są razem z Bogiem. Natomiast my jesteśmy jeszcze w drodze. Starajmy się robić wszystko, aby nie było wojen, ekonomii i państw, które umacniają swój przemysł wojenny – podkreśla papież Franciszek.

Przed Eucharystią Ojciec Święty złożył białe róże na kilku grobach, by w ten sposób oddać hołd poległym żołnierzom.

W listopadzie w sposób szczególny pamiętamy o naszych najbliższych, którzy przeszli już do wieczności.

– Jak mówił ks. Twardowski, widzimy buty i telefon głuchy, który zostaje po tych osobach i to nas tak naprawdę boli. Nie to, że ta osoba odeszła, że umarła, tylko że jej z nami nie ma. (…) A po to Bóg daje nam dar wiary, dar modlitwy, dar Kościoła, żebyśmy wykorzystali te narzędzia do tego, żebyśmy swobodnie i delikatnie przechodzili poprzez bramę śmierci, żebyśmy zrozumieli, że to jest inny sposób życia wyjaśnia ks. dr Andrzej Paś z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W intencji zmarłych możemy ofiarować odpust zupełny – przypomina ks. dr Jan Uchwat z Gdańskiego Seminarium Duchownego.

– Odpust jest darem Bożego Miłosierdzia. Odpust jest darowaniem kar za grzechy, które zostały już odpuszczone w sakramencie pojednania. (…) Każdy grzech, który popełniamy, zaciąga karę, która powinna być odpokutowana albo tu na ziemi, albo w rzeczywistości, którą nazywamy czyśćcem – zaznaczył ks. dr Jan Uchwat.

W związku z pandemią decyzją Penitencjarii Apostolskiej odpust zupełny za zmarłych możemy uzyskać przez 8 dni przez cały listopad. Tu należy spełnić kilka warunków – wyjaśnia ks. prof. Marek Chmielewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

– Stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej w danym dniu, mocne postanowienie niepowracania do popełnianych grzechów, następnie jest to modlitwa w intencji, jakie Papież wskazuje na dany dzień i wreszcie spełnienie czynu odpustowego, jakim w tym przypadku jest nawiedzenie grobów, cmentarza, a w razie niemożności, ostateczności kościoła i tam pomodlenie się w intencji konkretnego zmarłego – mówi ks. prof. Marek Chmielewski.

Szczególną formą modlitwy za zmarłych są wypominki. Zapisane na karteczkach imiona i nazwiska odczytywane są czy to na cmentarzu, czy w kościele i te osoby otaczane są szczególną modlitwą. W ich intencji sprawowane są także Msze święte.

TV Trwam News

drukuj