fot. twitter.com/JasnaGoraNews

Wspomnienie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego – męczennika niemieckich obozów śmierci i patrona harcerzy

W Kościele wspominamy dziś bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Poniósł śmierć 76 lat temu, 23 lutego 1945 r., w niemieckim obozie KL Dachau. Jest jednym z patronów diecezji toruńskiej oraz patronem polskich harcerzy. 

Bezpośrednią przyczyną śmierci była choroba zakaźna, będąca następstwem zaangażowania się w pomoc chorym współwięźniom podczas epidemii tyfusu w Dachau na przełomie 1944/1945.

23 lutego o godz. 17.00 w 76. rocznicę śmierci bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, dyrektor IPN Gdańsk prof. Mirosław Golon, weźmie udział w tradycyjnej Mszy św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu. To właśnie w tej parafii od lipca 1938 roku do września 1939 roku wikariuszem był ks. Stefan Wincenty Frelichowski.

„Sylwetka tego niezwykłego kapłana jest wyjątkowa. Mimo młodego wieku zdążył zrobić bardzo wiele dobrego jeszcze przed uwięzieniem przez niemieckich okupantów we wrześniu 1939 roku, zarówno w swojej pracy duszpasterskiej, jak i w ogromnym zaangażowaniu społecznym, szczególnie wśród harcerzy. Od 1999 roku jest patronem Harcerstwa Polskiego” – mówi prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

Męczeńska droga ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego prowadziła przez Fort VII w Toruniu, Nowy Port, Stutthof-Sztutowo, Wieś Graniczna-Grenzdorf, Oranienburg-Sachsenhausen i w końcu Dachau.

„Na szczególne podkreślenie zasługuje wspaniała postawa kapłana w KL Dachau. Bezpośrednią przyczyną śmierci była choroba zakaźna będąca następstwem zaangażowania się w pomoc chorym współwięźniom podczas epidemii tyfusu w Dachau na przełomie 1944/1945. Należy podkreślić, że Dachau wśród wszystkich niemieckich fabryk śmierci okresu II wojny miało wśród ofiar (ponad 31 tys. zamordowanych) największą grupę osób duchownych. W tej straszliwej katowni śmierć poniosło prawie 2,8 tys. kapłanów z całej okupowanej Europy, najwięcej z Polski – 1773” – podkreśla prof. Mirosław Golon.

„Patron polskich harcerzy, ale także jeden z patronów diecezji toruńskiej, ma w granicach miasta dwie parafie, które silnie kultywują pamięć o nim. Pierwsza to wspomniana już WNMP, druga to parafia pw. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Również same władze miasta dbają o pamięć o błogosławionym. Informacja o ks. Frelichowskim znajduje się także na tablicy informacyjnej Muzeum Stutthof o Zivilgefangenenlager Neufahrwasser – jednym z niemieckich obozów przejściowych zorganizowanych przez organa III Rzeszy na terenie Wolnego Miasta Gdańska po wybuchu II wojny światowej, funkcjonującym w Nowym Porcie” – dodaje dyrektor.

gdansk.ipn.gov.pl/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl