fot. twitter.com/JasnaGoraNews

Liturgiczne wspomnienie patrona harcerzy bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego

W Kościele katolickim 23 lutego przypada liturgiczne wspomnienie bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy. Z tej okazji 26 lutego w katedrze polowej Wojska Polskiego spotkają się harcerze, skauci i ich kapelani – poinformował ordynariat polowy.

Spotkanie rozpocznie się Mszą św. o godz. 11.00. Po liturgii na placu Krasińskich przy pomniku Powstańców Warszawy rozpocznie się harcerska gra miejska.

Dzień wcześniej, 25 lutego o godz. 10.00, z przedstawicielami organizacji harcerskich i skautowych z Polski i z zagranicy spotka się metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz – poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Od 2002 roku bł. Stefan Wincenty Frelichowski jest patronem polskich harcerzy. Urodził się 22 stycznia 1913 roku w Chełmży. Mając 14 lat, wstąpił do 2 Pomorskiej Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego. Święcenie kapłańskie przyjął 14 marca 1937 roku. 18 października 1939 roku zatrzymało go gestapo i wraz z blisko 700 osobami osadzono go w Forcie VII.

Powołanie kapłańskie realizował w warunkach konspiracyjnych, w kolejnych niemieckich obozach koncentracyjnych – Stutthof, Grenzdorf, Sachsenhausen i Dachau. Organizował tam wspólne modlitwy, wyszukiwał najbardziej umęczonych i załamanych współwięźniów.

„Nikt nie zapomni owego Wielkiego Czwartku 1940 roku, gdyśmy mogli dzięki jego staraniom i zapobiegliwości – wprawdzie w sposób katakumbowy – odprawić pierwszą, od chwili aresztowania, Mszę św. W Sachsenhausen pełnił dalej obowiązki kapelana nie tylko naszego, lecz również rodaków” – wspominał biskup chełmiński Bernard Czapliński.

W Dachau opiekował się chorymi na tyfus, przekradał się do ich baraków, by nieść im pomoc i umacniać Eucharystią. Udało mu się pozyskać 32 polskich księży, którzy zgłosili się, by na tych właśnie blokach pielęgnować zakażonych. Ks. Frelichowski zmarł 23 lutego 1945 roku, pomagając chorym na tyfus. Wyjątkowość zmarłego kapłana uznali nawet hitlerowcy, pozwalając po raz pierwszy w obozie w Dachau na wspólne modlitwy przy trumnie wyłożonej białym prześcieradłem, udekorowanej kwiatami. Współwięzień wyjął kilka kosteczek z jego palców, by przechować je jako relikwie, zanim spalono ciało w krematorium.

Beatyfikował go 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II.

„Zwracam się także do całej rodziny polskich harcerzy, z którą nowy błogosławiony był głęboko związany. Niech stanie się dla was patronem, nauczycielem szlachetności i orędownikiem pokoju i pojednania” – powiedział wówczas Papież.

Relikwie bł. ks. phm. Frelichowskiego są m.in. katedrze polowej Wojska Polskiego i w kaplicy Pałacu Prezydenckiego, gdzie zostały przekazane podczas obchodów Dnia Myśli Braterskiej 21 lutego 2016 roku.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl