fot. wikipedia.org

Wspólnota meksykańska w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Cicero obchodzi wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe

12 grudnia przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe. Dla Meksykanów to szczególne święto. Także dla tych którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Wspólnota meksykańska świętuje m.in. w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Cicero w stanie Illinois.

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Cicero w stanie Illinois to szczególne miejsce nie tylko dla Polonii amerykańskiej, ale i dla miejscowej wspólnoty meksykańskiej.

– To jest najliczniejsza grupa etniczna w parafii Matki Bożej Częstochowskiej – powiedział o. Zbigniew Pieńkos CSsR z Centrali Radia Maryja w Chicago.

To tutaj, obok Czarnej Madonny, znajduje się obraz Matki Bożej z Guadalupe – patronki Meksyku i obu Ameryk.

Każdego roku w przeddzień jej święta 12 grudnia Meksykanie i emigranci z całej Ameryki Łacińskiej przybywają do polskiej parafii, by przed wizerunkiem Maryi z Guadalupe złożyć prośby, podziękowania i intencje.

– Społeczność, która pochodzi z Meksyku, a która wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, bardzo przeżywa to święto – podkreślił o. Zbigniew Pieńkos CSsR.

Uroczystości ku czci Matki Bożej z Guadalupe poprzedza nowenna.

– Poprzedzone jest ono często rekolekcjami, które trwają 9 dni, czyli nowenną, która rozpoczyna się 3 grudnia, a kończy 11 i przygotowuje do uroczystego przeżycia święta matki Bożej z Guadalupe – wskazał redemptorysta.

Dla miejscowej wspólnoty meksykańskiej to nie tylko czas wspólnej modlitwy, ale i dzielenia się radością przy wspólnym stole.

– Ci wszyscy, którzy pochodzą z Meksyku, gromadzą się na wspólne spotkanie, spotkanie integracyjne, gdzie tańczą, gdzie prezentują swoją kulturę, swoją tradycję, ale też jest to moment spotkania i ucieszenia się sobą. Często właśnie te spotkania są z poczęstunkiem, z kolacją, która ma uświadomić, że wszyscy jesteśmy jedną rodziną – podsumował o. Zbigniew Pieńkos CSsR.

Posługujący od 2003 roku w parafii polscy redemptoryści pomagają Meksykanom w przeżywaniu wiary, zachowywaniu tradycji i kultywowaniu zwyczajów.

TV Trwam News

drukuj