Wiosenna sesja plenarna Episkopatu Hiszpanii

W Madrycie rozpoczęła się wiosenna sesja plenarna Episkopatu Hiszpanii. Obrady, które potrwają do najbliższego piątku otworzył ks. kard. Ricardo Blázquez.

Październikowy Synod Biskupów o młodzieży, brak powołań i proces synodalny w Kościele to główne tematy wystąpienia ks. kard. Blázqueza.

Młodzi ludzie mówią często, że nie są słuchani; być może nawet nie stawia się im pytań w klimacie wzajemnego szacunku. Usiłujemy ewangelizować nie biorąc pod uwagę tego do kogo się kierujemy” – powiedział przewodniczący Episkopatu. Z młodzieżą należy dialogować, słuchać jej, unikać paternalizmu, być blisko.

Jeśli kilkadziesiąt lat temu obfitość powołań do kapłaństwa była niezwykła, to w tej chwili niezwykły jest ich brak” – powiedział ks. kard. Blázquez odnosząc się do spadku powołań.

“Konsekwencje tego braku, który jest poważny i trwa już długo są widoczne: spadek liczby kapłanów i coraz wyższa średnia wieku”. Przestrzegł przed “rozwiązaniami improwizowanymi i niebezpiecznymi skrótami”, aby wyjść z trudnej sytuacji. Należy odkryć przyczyny obecnego stanu rzeczy.

Czy jest to kryzys powołań do posługi kapłańskiej, do życia zakonnego, do małżeństwa chrześcijańskiego, czy raczej mamy do czynienia z kryzysem inicjacji chrześcijańskiej?” – pytał ks. kard. Blázquez w swoim wystąpieniu.

Jednostki duszpasterskie, import kapłanów z innych krajów czy powierzanie świeckim pewnych zadań są rozwiązaniami tymczasowymi. “Nie możemy poddać się rezygnacji i administrować jedynie brak (…). Nasze pytanie jest następujące: Jak stworzyć warunki, aby powołanie zostało usłyszane i przyjęte? Musimy powiedzieć sobie jasno: Kościół w Hiszpanii potrzebuje powołań do kapłaństwa”.

Ostatnią część swojego wystąpienia ks. kard. Blázquez poświęcił procesowi kolegialności w Kościele. Jego zdaniem należy dokładniej wyjaśnić rolę i miejsce konferencji episkopatów. Kard. Blázquez wyraził też radość z bliskiej już kanonizacji Papieża Pawła VI.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj