By fotograf nieznany - archiwum postulacji, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45676320

Ks. abp M. Jędraszewski: H. Chrzanowska pokazała, jak można walczyć o Polskę, służąc życiu

Krakowska pielęgniarka Hanna Chrzanowska pokazała, jak można walczyć o Polskę, walcząc o życie – podkreślił abp Marek Jędraszewski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie, poprzedzającej beatyfikację, która odbędzie się 28 kwietnia w bazylice Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

„To, co pokazała w swoim życiu Hanna Chrzanowska, to właśnie walka o Polskę. (…) Ciągłe szukanie, jak można służyć Polsce poprzez służbę ludziom potrzebującym opieki, wsparcia” – powiedział w rozmowie z PAP metropolita krakowski ks. abp Jędraszewski.

Dodał, że data beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej wpisuje się w rok świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ks. Arcybiskup podkreślił, że wrażliwość Hanny Chrzanowskiej inspirowała także ks. kardynała Karola Wojtyłę do tego, aby objąć chorych i opuszczonych troską poprzez struktury parafialne.

„To była jej inicjatywa, która spotkała się z pełnym zrozumieniem i poparciem arcybiskupa i kardynała Wojtyły. Na tym polega wielkość – dzisiaj św. Jana Pawła II – który dawał się inspirować, tzn. także w ludziach świeckich rozpoznawał wezwanie Ducha Świętego, skierowane również osobiście dla siebie. Stąd też jego osobiste zaangażowanie, idące w tym kierunku, aby w każdej parafii była przeprowadzana i pogłębiana troska o ludzi chorych, opuszczonych i samotnych” – powiedział PAP metropolita krakowski.

Nawiązując do beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej, ks. abp Jędraszewski podkreślił, że „najpiękniejsze fundamenty pracy pielęgniarskiej to są te fundamenty, które możemy odnajdywać jedynie w chrześcijaństwie, w tym co Pan Jezus przekazał w Ewangelii, w której mówi: >>Byłem głodny, a daliście mi jeść<< (…) >>Byłem chory, a odwiedziliście mnie<<. Praca charytatywna, której celem jest niesienie pomocy ze względu na Pana Boga. I tego nauczyła swoje pielęgniarki i uczennice Hanna Chrzanowska” – mówił duchowny podczas konferencji.

Jak zaznaczył ks. abp Jędraszewski, uroczystość beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej jest świętem całej Polski, dlatego, że wywodzi się ona z Warszawy i nie może być zamknięta tylko dla Krakowa.

„To będzie błogosławiona, pokazująca nam wszystkim, całej Polsce, co znaczy służyć drugiemu człowiekowi całym sercem z najbardziej szlachetnych i pięknych inspiracji chrześcijańskich” – podkreślił.

Wicepostulatorka procesu beatyfikacyjnego i uczennica Hanny Chrzanowskiej Helena Matoga podkreśliła, że była ona najpopularniejszą pielęgniarką w Krakowie.

„Była pielęgniarką katoliczką, która przez swoją działalność w pielęgniarstwie parafialnym, które zorganizowała, wpisała się w działalność charytatywną krakowskiego Kościoła” – zauważył.

Dodała, że pielęgniarstwo parafialne przyjęło później nazwę „Apostolstwo świeckich w opiece nad chorymi”.

Zapytana przez PAP, w czym przejawiała się świętość Hanny Chrzanowskiej, Matoga odpowiedziała, że „ona na co dzień żyła Eucharystią, Ewangelią, nawet wtedy, kiedy szła w góry, zawsze miała przy sobie albo Pismo Święte, albo jakieś kazania, którymi się zachwycała. I ona tym wszystkim dzieliła się ze swoimi krewnymi, przyjaciółkami. Zawsze zachwycała się tym, co Stwórca stworzył – każdym kwiatkiem, każdą drobną rośliną”.

Koordynator Komitetu Organizacyjnego Beatyfikacji ks. Robert Tyrała poinformował, że beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej dokona prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych ks. kard. Angelo Amato. Udział w uroczystości zapowiedziało 35 biskupów, kilkuset kapłanów, a także władze państwowe i samorządowe. Dodał, że będzie to święto środowiska służby zdrowia, zwłaszcza pielęgniarek i położnych, oraz ludzi chorych i cierpiących, którym swoje życie poświęciła Hanna Chrzanowska.

Hanna Chrzanowska urodziła się 7.X.1902 r. w Warszawie, zmarła w Krakowie 29.IV.1973 r. Uroczystościom pogrzebowym na Cmentarzu Rakowickim przewodniczył ks. kard. Karol Wojtyła. W homilii pogrzebowej powiedział m.in.: „Dziękujemy Ci, Pani Hanno, że byłaś wśród nas ( … ) jakimś wcieleniem Chrystusowych błogosławieństw z Kazania na Górze, zwłaszcza tego, które mówi: >>błogosławieni miłosierni<<„.

Otwarcie procesu beatyfikacyjnego Służebnicy Bożej nastąpiło 3 grudnia 1198 r., a został zamknięty na szczeblu diecezjalnym 30.XII.2002 r. 7 grudnia 2017 roku ks. abp Marek Jędraszewski wydał dekret powołujący komitet organizacyjny do przygotowania uroczystości beatyfikacyjnej.

PAP/RIRM

drukuj