Wielki Odpust Tuchowski rozpoczęty

W poniedziałek 1 lipca w Tuchowie Mszą Świętą sprawowaną na dziedzińcu przed bazyliką rozpoczął się Wielki Odpust ku czci Matki Bożej Tuchowskiej.

W tym roku przeżywany jest on pod hasłem „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła”. Uroczystej Eucharystii inauguracyjnej, w której udział wzięli przedstawiciele władz Tuchowa, starostwa, oraz pielgrzymujący do Tuchowa strażacy i policjanci, przewodniczył i homilię wygłosił o. Janusz Sok CSsR, prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.

W homilii kaznodzieja powiedział:

– Jest w orkiestrach dętych jakaś siła. Przed laty tak śpiewała Halina Kunicka. A i w strażakach jest jakiś czar, jakiś magnes w tym mundurze i w tej służbie. Te dwie służby mają w sobie tyle uroku, jakiegoś przyciągania, że wzbudzają szacunek (…). O to są ludzie, którzy znajdują czas, by podnosić swoje kwalifikacje na ćwiczeniach, by spotykać się razem. (…) Nie po to są kościoły (…), by tam były szeptane tylko piękne i ckliwe modlitwy. Nie po to są Kościół by tam były słyszane piękne i głębokie słowa kazań, nijak się mające do życia. Kościoły i inne święte miejsca, takie jak to są po to, byśmy z tych miejsc wychodzili mocniejsi, z głową podniesioną i z przekonaniem, że da się lepiej żyć, z przekonaniem, że mogę coś zmienić w mojej rodzinie, Ojczyźnie; że mogę to zrobić – powiedział w homilii kaznodzieja.

Już po raz 23 na rozpoczęcie odpustu do Tuchowa przybyli strażacy oraz orkiestry dęte z ziemi tarnowskiej, brzeskiej i sądeckiej wraz ze swoim duszpasterzem ks. Stefanem Cabajem.

Poświęcenie pojazdów straży pożarnej. W tym roku Wielki Odpust Tuchowski trwać będzie do wtorku 9 lipca. Serdecznie zapraszamy wszystkich do pielgrzymowania do Matki Bożej.

br. Jerzy Krywult CSsR/RIRM

drukuj