fot PAP/Tomasz Waszczuk

We fromborskiej archikatedrze Msza św. za Mikołaja Kopernika i kwiaty na jego grobie

W 477. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika w archikatedrze we Fromborku odprawiono Mszę św. w intencji astronoma oraz złożono kwiaty na jego grobie.

We Mszy świętej uczestniczyli samorządowcy z Braniewa i Fromborka.

„W tym roku z powodu pandemii uroczystości są skromniejsze. Nie ma na nich dzieci szkolnych czy turystów. Najważniejsze jednak, że pamiętamy o Koperniku i jego dziele” – powiedział proboszcz fromborskiej archikatedry ks. Jacek Wojtkowski.

Po Mszy św. zorganizowano koncert organowy wykonaniu Pawła Kuchnickiego.

W czwartek przypada 477. rocznica śmierci i 10. rocznica ponownego pochówku kanonika Mikołaja Kopernika w archikatedrze we Fromborku. Pochówek odbył się po pięciu latach od odnalezienia grobu Kopernika i dwóch latach po ostatecznej identyfikacji szczątków. Identyfikacji tej dokonywano m.in. za pomocą badań DNA. Identyfikacja ta była możliwa w 2008 roku dzięki należącej do astronoma księdze Stöfflera. Materiał genetyczny pobrany z kilku włosów znalezionych w księdze w dwóch przypadkach okazał się identyczny z materiałem genetycznym osoby, której szczątki odnaleziono w katedrze fromborskiej.

Do 2005 roku Mikołaj Kopernik spoczywał w bezimiennym grobie we fromborskiej katedrze.

Rocznie katedrę we Fromborku odwiedza ok. 70 tys. turystów z Polski i świata. Grób Kopernika chętnie odwiedzają m.in. goście z Japonii.

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 w Toruniu, zmarł w 1543 we Fromborku, gdzie spędził wiele lat życia jako kanonik kapituły warmińskiej. Kopernik na Warmii pracował też w Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim.

PAP

drukuj