PAP/EPA

Watykan: odbył się konsystorz pod przewodnictwem Papieża

W Watykanie odbył się konsystorz pod przewodnictwem Ojca św. Franciszka. W jego trakcie Papież nadał godność kardynała 14 dostojnikom z całego świata, w tym Polakowi.

Nowym Kardynałem z Polski został papieski Jałmużnik ks. abp Konrad Krajewski. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik w rozmowie z Radiem Maryja wskazał na trzy cechy posługi polskiego ks. kardynała.

– Przypomina nam Jana Pawła II, bo sam przez lata był jego ceremoniarzem. Następnie jest on przykładem troski o ubogich jako jałmużnik papieski – ten, który wychodzi na ulicę, spotyka się z tymi osobami, które potrzebują pomocy: ubogimi, bezdomnymi. Po trzecie, ukazuje nam Boże Miłosierdzie – przez to, że sam spowiada w kościele Ducha Świętego w Rzymie, który jest centrum kultu Bożego Miłosierdzia – wskazuje ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

To pierwsza nominacja kardynalska od rozpoczęcia pontyfikatu papieża Franciszka.

– Nie było żadnych oznak, że cokolwiek może się stać. Przyszedłem do domu, oglądałem Anioł Pański (…) i nagle wśród tych nazwisk padło moje. Także dla mnie była to informacja przerażająca – tak nominację wspominał w wywiadzie dla Radia Maryja ks. kardynał Konrad Krajewski.

Jak zaznaczył, nie ma ona nic wspólnego z jego osobą, lecz z funkcją, którą pełni.

– Ojciec Święty może w ten sposób chciał podkreślić, jak bardzo drodzy są mu ubodzy, ci sponiewierani i bezdomni. Myślę, że ten tytuł idzie do nich – wskazał nowy – siódmy już – polski kardynał.

W homilii Ojciec Św. Franciszek zwracał uwagę księżą kardynałom, że największy zaszczyt, jaki można uzyskać i najwspanialszy awans, jaki może przypaść w udziale to służyć Chrystusowi w wiernym ludzie Bożym.

Papież przestrzegał też przyszłych kardynałów i cały Kościół przed zazdrością, intrygami i „układami”.

Na konsystorzu w bazylice świętego Piotra były obecne delegacje reprezentujące polskie władze: Adam Kwiatkowski i Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta RP oraz Marek Suski z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

RIRM/TV Trwam News

 

drukuj