fot. caritas.pl/blog/2022/07/27/trwa-wakacyjna-akcja-caritas

Wakacje z Caritas

Trwa wakacyjna akcja Caritas Polska. Dzieci z Polski i zza granicy korzystają z uroków lata. Dla wielu uczestników kolonii będzie to jedyna szansa, aby wypocząć poza domem.

Wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej są bez wątpienia najpiękniejszym okresem w ciągu roku. Najmłodsi mogą korzystać z wakacyjnego wypoczynku organizowanego m.in. przez Caritas.

Zastępca dyrektora Caritas Polska, Małgorzata Jarosz-Jarszewska, przyznaje, że frekwencja w tym roku dopisuje.

– W tym roku około 14 tysięcy dzieci skorzysta z tego typu wypoczynku organizowanego przez Caritas, z czego prawie 2 tys. dzieci ukraińskich, które przebywają w Polsce oraz kilkaset dzieci, które specjalnie przyjechały na kolonie do Polski – mówi Małgorzata Jarosz-Jarszewska.

Caritas jest organizacją charytatywną, która wspiera osoby potrzebujące. Na turnusy zapraszane są dzieci głównie z rodzin wykluczonych, domów dziecka oraz rodzin zastępczych.

– Dzieci mają stąd wrócić wzmocnione, z nowymi przyjaźniami, z tym, żeby wierzyły, że mają wpływ na swoje życie i że mogą je zmienić – dodaje.

Uczestnicy wycieczek i półkolonii korzystają z atrakcji turystycznych na terenie całego kraju. Dzięki temu np. dzieci z diecezji kieleckiej mogą zwiedzić polskie wybrzeże.

– Rejs statkiem z Władysławowa w morze. Kolejna taka całodniowa wycieczka to będzie Westerplatte – bardzo ważne miejsce dla Polski; Gdańsk, Gdynia, zwiedzanie Daru Młodzieży i Błyskawicy – wskazuje Alina Arczewska, kierownik turnusu Caritas diecezji kieleckiej.

Rzecznik Caritas archidiecezji krakowskiej Agnieszka Homan informuje, że ich oddział również wysyła podopiecznych nad morze.

– Chodziło nam o to, żeby dzieci skorzystały z morza, z jodu; żeby mogły pobyć ze sobą po czasie pandemii i izolacji – podkreśla.

Organizatorzy starają się, aby każdy dzień przyniósł ich podopiecznym mocy wrażeń.

– Codziennie jest zapewniona duża ilość rozrywki. Nigdy nie ma nudy i po prostu jest co robić – mówi Jan, uczestnik turnusu.

Caritas przy okazji letnich wakacji wypełnia również swój program dydaktyczno-wychowawczy o nazwie „Odkrywca talentów”. Rafał Pacanowski, jeden z wychowawców, zapewnia, że taki program najlepiej realizuje się w praktyce.

– Omawiamy z dziećmi najważniejsze wartości i realizujemy je w praktyce, czyli przez sport, pogadanki, przez poznawanie środowiska i otoczenia, w którym się znajdujemy – tłumaczy Rafał Pacanowski.

Wakacje to nie tylko okazja do odpoczynku ciała, ale również szansa do odnowienia relacji z Bogiem. Doskonale wie o tym ksiądz Stanisław Lodziński, który posługuje jako opiekun duchowy jednego z turnusów.

– Dzieci chcą pytać o sprawy wiary, bo często obecność duszpasterza czy kapłana w takiej relacji wakacyjnej jest okazją, aby poruszyć sprawy religii. Często dzielą się też problemami domowymi, problemami z funkcjonowaniem w grupie rówieśniczej – dodał kapłan.

W sierpniu Caritas Polska będzie organizował specjalne warsztaty polsko-ukraińskie o nazwie „Ratownicy marzeń”. Warsztaty będą miały na celu nauczenie dzieci współpracy oraz wiary w osiąganie celów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl