W Wietnamie z więzienia zwolniono katolickiego księdza

Wietnamskie władze zwolniły z więzienia katolickiego księdza, który jest jednym z najbardziej znanych dysydentów w tym komunistycznym kraju. Ten krok jest postrzegany jako gest dobrej woli przed wizytą w Wietnamie w przyszłym tygodniu prezydenta USA Baracka Obamy.

Z zadowoleniem przyjęto powrót w piątek 70-letniego ojca Thadeusa Nguyena Van Ly z więzienia – poinformowała na swej stronie internetowej archidiecezja miasta Hue w środkowym Wietnamie.

Ksiądz Nguyen wielokrotnie trafiał do więzienia lub aresztu domowego za propagowanie wolności politycznej i religijnej w Socjalistycznej Republice Wietnamu, gdzie od lat stosuje się masowe represje wobec opozycji, ograniczona jest wolność słowa i zgromadzeń.

W marcu 2007 roku ojciec Nguyen został skazany na osiem lat więzienia i pięć lat aresztu domowego za „szerzenie antypaństwowej propagandy”. Władze Wietnamu regularnie używają oskarżeń o antypaństwową propagandę czy próby obalenia reżimu właśnie w walce z dysydentami.

Ksiądz Nguyen jest znaną postacią; w 2001 roku zaapelował m.in. do USA, by uzależniły dalszy rozwój stosunków gospodarczych i handlowych z Wietnamem od zmiany stanowiska Hanoi w kwestii poszanowania praw człowieka. Duchowny został wówczas skazany na 15 lat więzienia – w wyniku protestów zachodnich rządów i światowych organizacji zajmujących się prawami człowieka, księdza zwolniono w 2005 roku.

Wietnam jest regularnie krytykowany za naruszanie wolności prasy i łamanie praw człowieka. Obecnie kilkudziesięciu opozycjonistów znajduje się w więzieniu. Prześladowanie dysydentów w Wietnamie jest przeszkodą do ocieplenia stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. W związku z niepokojącymi działaniami Chin w regionie Azji i Pacyfiku Hanoi liczy na zdjęcie przez USA embarga na broń. Ale organizacje praw człowieka, w tym Human Rights Watch, przestrzegają Waszyngton przed zbytnimi ustępstwami wobec swego dawnego wroga, opisując w niedawnym liście do prezydenta USA reżim w Hanoi, jako „jeden z najbardziej represyjnych na świecie” – pisze agencja Reutera.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl