fot. Tomasz Strąg

W Poznaniu upamiętniono zmarłego przed rokiem ks. kard. Zenona Grocholewskiego

Tablicę poświęconą zmarłemu przed rokiem ks. kard. Zenonowi Grocholewskiemu odsłonięto w niedzielę w kościele parafialnym pw. Chrystusa Odkupiciela w Poznaniu. W latach 60. ubiegłego wieku przyszły współpracownik Jana Pawła II był wikariuszem w tej parafii.

Ks. kard. Zenon Grocholewski zmarł 17 lipca 2020 roku w Rzymie w wieku 80 lat. Był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka. Spoczął w krypcie biskupów poznańskich katedry w Poznaniu. W tej świątyni w 1963 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Mszy św. połączonej z poświęceniem tablicy przewodniczył metropolita poznański, ks. abp Stanisław Gądecki. W trakcie homilii przypomniał, że przyszły kardynał przez trzy pierwsze lata po przyjęciu święceń kapłańskich pracował jako wikariusz w poznańskiej parafii pw. Chrystusa Odkupiciela.

Ks. abp Stanisław Gądecki przypomniał liczne obowiązki i funkcje kościelne, jakie w kolejnych latach sprawował zmarły przed rokiem hierarcha. Ks. kard. Zenon Grocholewski był m.in. prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

„Ksiądz kardynał był, obok ks. kard. Bolesława Filipiaka, najwyżej postawionym wielkopolaninem w strukturach kościelnych Kościoła powszechnego. Wypełniając zadania powierzone mu przez Kościół i dla Kościoła, kardynał rozsławił imię Polski na świecie, był prawdziwym ambasadorem naszej ojczyzny” – podkreślił ks. abp Stanisław Gądecki.

Jak dodał, ks. kard. Zenona Grocholewskiego zaliczyć można do „znakomitego grona mężów sławnych, którzy swoim życiem i nauką okryli chwałą Pana Boga”.

„Człowiek ceniony ze względu na swój światły umysł oraz prawy charakter przyniósł chwałę Poznaniowi, Wielkopolsce oraz Polsce, a także Stolicy Apostolskiej i Panu Bogu” – powiedział metropolita poznański.

Na uroczystość zaproszeni zostali członkowie rodziny i znajomi księdza kardynała Zenona Grocholewskiego. W parafii pw. Chrystusa Odkupiciela można zobaczyć wystawę pamiątek związanych ze zmarłym. Znajdują się na niej m.in. medale i odznaczenia papieskie i państwowe, a także sutanna kardynalska.

Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 roku w Bródkach w Wielkopolsce. Święcenia kapłańskie przyjął w poznańskiej katedrze w 1963 r. z rąk ks. abp. Antoniego Baraniaka. Święcenia biskupie otrzymał w 1983 r. W 1991 roku został mianowany arcybiskupem. W 2001 r. Papież wyniósł go do godności kardynała diakona.

Był kanclerzem, sekretarzem a od 1998 r. prefektem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. W 1999 r. z mianowania Jana Pawła II został prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, czyli urzędu watykańskiego zajmującego się całokształtem katolickiego systemu oświaty i nauki oraz wielkim kanclerzem Uniwersytetu Gregoriańskiego. W 2015 r. papież Franciszek przyjął jego rezygnację z urzędu prefekta Kongregacji.

Był autorem i współautorem licznych publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kanonicznych i pracach zbiorowych. Uczestniczył w dwóch konklawe: w roku 2005 i 2013 r.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl