W podzięce za plony

Tysiące rolników dziękowało za tegoroczne plony podczas uroczystości Dożynek Jasnogórskich.

Eucharystii przewodniczył  ks. abp Wacław Depo – metropolita częstochowski. Homilię zaś wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Józef Michalik.

Metropolita przemyski powiedział, że niedzielne spotkanie rolników to ważne przeżycie wiary. Przychodzimy tu by zaczerpnąć Bożej mądrości i pomocy,  poczuć obecność nie tylko Chrystusa i Maryi, ale także drugiego człowieka, który pozwala nam odkrywać nowe siły.

„Przychodzimy także, żeby poczuć obecność drugiego człowieka. W tej jedności, w tym wzajemnym kontakcie z drugim człowiekiem odkrywamy nowe siły, nowe inspiracje, nowe moce. Często są to potrzebne inspiracje ludzkie. Tak, jak były potrzebne inspiracje ludzi pragnących powołać pewne formy współpracy, współdziałania w kołach rolniczych, w kołach gospodyń, czy stowarzyszeniach i związkach, które jak grzyby po deszczu w ciągu historii rosły na naszej polskiej ziemi” – powiedział ks. abp Józef Michalik.

„(…) chcemy państwa mocnego i wiernego wobec zasad: sprawiedliwości, demokracji, szacunku wobec Pana Boga, wobec bożego prawa” – mówił ks. abp Józef Michalik, przekonując że w przeciwnym razie Polska nie będzie silna.  Ks. abp apelował o docenianie wartości wsi i tradycji. Wyraził przekonanie, że potrzebne jest odrodzenie moralne.

„Prawdziwą biedą Kościoła, Narodu i naszej wsi są ludzie duchowo chorzy. Niejednokrotnie jest zniechęcenie, brak wyciągnięcia dłoni do drugiego człowieka, jest prywatny interes. Zdrowy polski rolnik nigdy nie był sam, miał zawsze otwarte drzwi dla gościa, miał otwarte serce dla pukającego sąsiada. Wszelki egoizm i akceptacja tego egoizmu w naszym prywatnym, sąsiedzkim życiu i w życiu publicznym, akceptacja nadużyć i korupcji na ogólnopolską skalę musi niepokoić i budzić sumienia” – dodaje ks. abp Józef Michalik.

Przybyłych na jasnogórskie błonia przywitał o. Sebastian Matecki – pod przeor Jasnej Góry, który mówił o tym, że to sam Zbawiciel stał się dla nas żywym chlebem i pokarmem duchowym.

„Spoglądając na bochen chleba, biorąc do ust, choćby jego jeden kęs może zbyt rzadko uświadamiamy sobie ileż w nim wpisanego ludzkiego trudu. Jak długi proces wielu prac koniecznych by ziarno przygotowane pod zasiew mogło znaleźć się na stole w postaci świeżego, pachnącego chleba. Jako ludzie wierzący musimy pamiętać, że nad wszystkim czuwa boża Opatrzność i czuwa Matka, jak czuwała nad dojrzewającym w jej łonie ziarnem bożego Słowa, które stało się Ciałem. Będąc naszym powszednim pokarmem został tak przez Pana Boga doceniony, że sam Zbawiciel stał się dla nas żywym chlebem. Pokarmem duchowym na drodze naszego ziemskiego pielgrzymowania” – powiedział o. Sebastian Matecki.

Za tegoroczną pracę i podtrzymywanie tradycji dziękował rolnikom także prezydent Bronisław Komorowski.

Tegoroczne dożynki były obchodzone w cieniu propozycji obłożeniu rolników podatkiem dochodowym.

 

Homilia abp. Józefa Michalika wygłoszona podczas uroczystości dożynkowych na Jasnej Górze:

Pobierz Pobierz
 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl