fot. pixabay.com

W katedrze na Wawelu zamontowano nowoczesny system ochrony przeciwpożarowej

W katedrze na Wawelu – na poddaszu i w trzech wieżach świątyni – zamontowany został nowoczesny system ochrony przeciwpożarowej. Ma on zapewnić wykrycie zagrożenia w ciągu kilku sekund. Obiekt posiada też bezpośrednie połączenie ze strażą pożarną.

Katedra na Wawelu to jeden z najważniejszych polskich zabytków.

„Dzięki temu systemowi chronimy nie tylko świątynię, ale też turystów i ludzi, którzy w niej posługują i pracują” – mówił proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki.

„Dla nas realizacja tego przedsięwzięcia oznacza bezpieczeństwo. Katedra ma teraz bezpośredni kontakt ze Strażą Pożarną oraz z firmą, która zapewnia ochronę” – dodał proboszcz.

Prace trwały blisko trzy miesiące. Budowa systemu ochrony przeciwpożarowej w katedrze była możliwa dzięki 358 tys. zł dotacji przyznanej przez premiera Matusza Morawieckiego. Na poddaszu katedry oraz na wieżach: Srebrnych Dzwonów, Zegarowej i Zygmuntowskiej zamontowany został system złożony z: kilkudziesięciu czujników dymu, około 5 km przewodów i ponad kilometra rur zasysających powietrze z obiektu, które trafia następnie do pięciu urządzeń – analizatorów.

„Jeżeli w powietrzu zostaną wykryte cząstki dymu, automatycznie włączy się alarm, a sygnał jest przekazywany do centrali przeciwpożarowej. Operator monitoringu ma możliwość precyzyjnej lokalizacji źródła ognia” – wyjaśnił zasady działania systemu Dawid Setkowicz z firmy Altes, realizującej prace.

Jak podkreślił system ten jest bardzo nowoczesny i skuteczny – odporny na fałszywe alarmy, a jednocześnie bardzo czuły. Pozwala na wykrycie ewentualnego zagrożenia w miejscach trudnodostępnych i w takich, gdzie same czujniki dymu byłyby niewystarczające. Montaż systemu wymagał m.in. uzyskania zgód konserwatorskich. Miejsca instalacji rur i wszystkich urządzeń były precyzyjnie określone. Prace były prowadzone na dużych wysokościach, a pracownicy musieli pokonywać strome schody, zaś na Wieży Zegarowej używać drabin.

Zamontowany na Wawelu system ochrony przeciwpożarowej został wyprodukowany przez polską firmę.

„Sprzęt ten chroni, uprzedza o zagrożeniu i pozwala na bardzo szybkie podjęcie reakcji” – podkreślił ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Wcześniej zmodernizowany został działający w katedrze system monitoringu. Pracownik przez całą dobę ma możliwość obserwacji wszystkich pomieszczeń. Osiem lat temu sklepienie katedry – oddzielające wnętrze od drewnianej konstrukcji dachu – zostało pokryte specjalną substancją zabezpieczającą przez działaniem ognia.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl