V. rocznica śmierci ks. prał. Peszkowskiego

Fundacja Golgota Wschodu zaprasza na Apel Jasnogórski, podczas którego przekaże w depozyt oo. Paulinom pamiątki po ks. Prałacie Zdzisławie Peszkowskim.

W poniedziałek o godzinie 16.00 w Domu Wspólnoty Polskiej w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu odbędą się uroczystości związane z uczczeniem pamięci Niezłomnego Kapłana i Wielkiego Polaka. W programie otwarcie wystawy pt. „Ksiądz Prałat Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski, projekcja filmu  „Pielgrzym pojednania” w reżyserii Anny Pietraszek oraz wspomnienia o księdzu.

O godz. 19.00 odprawiona zostanie Msza św. w katedrze Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Warszawie.

Ks. Prałat Zdzisław Peszkowski zmarł 8 października 2007 roku w Warszawie. Był wielkim przyjacielem Radia Maryja.

Otrzymał doktorat honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego-Bobolanum w Warszawie oraz Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie. Ksiądz Prałat Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski, Kapelan Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie, Naczelny Kapelan Związku Harcerstwa Polskiego poza Granicami Kraju.

Prof. dr. hm. Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski był uczestnikiem Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Walczył w I pułku Ułanów Krechowieckich w Armii Wojska Polskiego pod dowództwem Generała Władysława Andersa. Był Kapelanem Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie, a także kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla.

Ksiądz Prałat Zdzisław Peszkowski był człowiekiem niezmiernie ciepłym i dobrym, ogromnie wrażliwym na krzywdę bliźniego. Nigdy obojętnie nie przeszedł obok cierpiącego, zawsze udzielał otuchy i otaczał modlitwą. Był niestrudzonym orędownikiem prawdy o Katyniu, którą rozumiał bardzo szeroko – jako wielką niezagojoną ranę Narodu Polskiego. Stale podkreślał, że pod słowem „Katyń” kryją się nie tylko groby pomordowanych przez Sowietów polskich oficerów w Lesie Katyńskim, ale także ich mogiły w Miednoje, Starobielsku, Bykowni i wielu innych miejscach.

Walka o prawdę o sowieckiej zbrodni stanowiła o sensie życia ks. Zdzisława Peszkowskiego. – Uważał za swoją misję doprowadzenie do świadomości możliwie szerokiego ogółu prawdy o Katyniu. To był w jakiejś mierze pasjonat ogarnięty myślą misji, jaką Mu przyszło spełniać w ostatnich latach życia. Mam nadzieję, że dobry Bóg przyjmie go do swojej chwały – mówi prof. Andrzej Stelmachowski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Ksiądz Peszkowski podkreślał stale, że Polacy muszą wiedzieć, co się stało na Wschodzie kilkadziesiąt lat temu, jaka jest nasza prawdziwa historia, nasze korzenie, aby mieć świadomość, kim jesteśmy.

Organizował więc częste pielgrzymki Rodzin Katyńskich do miejsc związanych z Golgotą Wschodu, na Jasną Górę i do Ojca Świętego Jana Pawła II, który był wielkim przyjacielem Księdza Prałata i z całego serca wspierał modlitwą Jego poczynania.
By pamięć Katynia była wciąż żywa, Ksiądz Peszkowski stworzył Fundację „Golgota Wschodu”, organizował liczne konferencje, napisał wiele książek o sowieckiej zbrodni. Z jego inicjatywy w roku 2005, w 65. rocznicę mordu katyńskiego, obchodzony był w Polsce Rok Katyński.

Z wielkim zaangażowaniem przyczyniał się do popularyzowania wiedzy o Katyniu, również wśród harcerzy i młodzieży szkolnej.Był inicjatorem ogólnopolskiej olimpiady wiedzy o Golgocie Wschodu, dorocznych specjalnych spotkań młodych w rocznicę agresji sowieckiej 17 września przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Ksiądz Prałat Peszkowski zorganizował także Motocyklowy Rajd Katyński do miejsc związanych z historią Polski i Golgotą Wschodu. Jego wielkim pragnieniem jako świadka Katynia, cudem ocalonego jeńca z Kozielska, było to, żeby na całym świecie 5 marca obchodzono jako Dzień Katynia.

Ostatni wywiad z ks. prał. Zdzisławem Peszkowskim  

 

Wypowiedzi o ks. Prałacie Zdzisławie Peszkowskim:

Anna Rastawicka – Instytut Prymasa kard. S. Wyszyńskiego

Prof. dr hab. Krystyna Czuba – medioznawca UKSW i WSKSiM

dr Grzegorz Łęcicki – prorektor Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistyczne

Ks. kard. Józef Glemp, Prymas Polski:

Ks. abp Sławoj Leszek Głódź, ordynariusz warszawsko-praski:

Wiktor Węgrzyn, prezes Stowarzyszenia Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego:

 

 

RIRM/ Nasz Dziennik

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl