Uroczystości wielkopiątkowe

Katolicy na całym świecie przeżywają mękę i śmierć Chrystusa na Krzyżu. Uczestniczą w Drodze Krzyżowej, a wieczorem w Liturgii Męki Pańskiej. W Wielki Piątek zgodnie z polską tradycją buduje się Groby Pańskie.

Wielki Piątek, dzień najgłębszej żałoby – jedyny w roku, w którym nie sprawuje się Mszy św. Zamiast niej jest liturgia, której centrum stanowi adoracja krzyża. Liturgia ta ma dwie perspektywy – zwraca uwagę biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski z UKSW. Jedna perspektywa to perspektywa historyczna, upamiętniająca prawdziwą mękę i śmierć Jezusa Chrystusa.  Druga to perspektywa religijna i teologiczna – wyjaśnia ks. prof.


Pobierz Pobierz

Ks. prof. Waldemar Chrostowski zauważył, że Liturgia Wielkiego Piątku niesie ze sobą ogromny potencjał smutku, dramat cierpienia i śmierci; niesie ze sobą także świadomość, że Jezus Chrystus przyjął swój ludzki los za każdą i każdego z nas. Jednocześnie Liturgia ta niesie nutę nadziei, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że w śmierci Jezus jest podobny do nas, a więc i naszą śmierć możemy złączyć z Jego ofiarą krzyżową.


Pobierz Pobierz

Obok Wielkopiątkowej liturgii jest także uroczyste nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Nabożeństwa te odbywają się wieczorem zarówno w Watykanie, jak i w bardzo wielu diecezjach i parafiach.

Przypominamy, że Ojciec św. Franciszek będzie dziś przewodniczył liturgii Męki Pańskiej w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Transmisję o godz. 17:00 przeprowadzi Telewizja Trwam. Z kolei o godz. 21:00 Papież będzie uczestniczył w Drodze Krzyżowej w Rzymskim Koloseum. Transmisja w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

* * *

Wieliccy górnicy przeszli w Wielki Piątek rano Podziemną Drogą Krzyżową, nazwaną również „Golgotą Wielickich Górników”. Stacje Drogi Krzyżowej wyrzeźbili górnicy artyści w 2010 r. w hołdzie Janowi Pawłowi II w 5. rocznicę jego śmierci. 14 stacji Męki Pańskiej wyrzeźbionych zostało w drewnie lipowym przez trzech wielickich rzeźbiarzy: Piotra Starowicza, Pawła Janowskiego i Jacka Talapkę. W każdą ze stacji wmontowany został kamień przywieziony z Ziemi Świętej.

Stacje ozdobiły ociosy (ściany) pochylni Erazma Barącza – chodnika, prowadzącego do podziemnej kaplicy św. Kingi. W kaplicy św. Kingi, przy pomniku Jana Pawła II, zakończono Drogę Krzyżową. Nabożeństwo prowadził kapelan kopalni o. Ludwik Kurowski. W Drodze Krzyżowej uczestniczyli wieliccy górnicy. Nabożeństwo prowadził kapelan kopalni o. Ludwik Kurowski – franciszkanin.


Pobierz Pobierz

Drogę Krzyżową zakończono w kaplicy św. Kingi, przy pomniku Jana Pawła II.


Pobierz Pobierz

Trwa Misterium Męki Pańskiej w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. W inscenizacji męki Chrystusa rokrocznie uczestniczą dziesiątki tysięcy wiernych. Piątkowa część misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęła się o świcie przed Domem Kajfasza. Dziesiątki tysięcy wiernych przypatrywało się inscenizacji męki Zbawiciela, przygotowanej przez ojców bernardynów oraz osoby świeckie z różnych rejonów Polski. Sprzed Domu Kajfasza wierni dotarli Dróżkami Męki Pańskiej do Ratusza Piłata. To tam odczytany został “Dekret skazujący Jezusa na śmierć przez Piłata”.

Po wydaniu wyroku śmierci na Chrystusa, słowo do wiernych skierował ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Powiedział, że Kościół nie boi się krytyki, ale nie zgodzi się na nią, jeśli jest nieprawdziwa. WIĘCEJ 

Groby Pańskie od lat są symboliczną dekoracją przygotowywaną w kościołach w Wielkim Tygodniu na pamiątkę śmierci Chrystusa. W różnych okresach historycznych starano się wprowadzać do grobów aktualne motywy – powiedział ks. prof. dr hab. Czesław Krakowiak.


Pobierz Pobierz

Wielki Piątek szczególnego wymiaru nabiera w Ziemi Świętej gdzie przyszedł na świat, umarł i zmartwychwstał Jezus Chrystus – powiedział o. Jerzy Kraj, dyrektor Franciszkańskiego Centrum Informacyjnego w Jerozolimie.


Pobierz Pobierz

Wielkopiątkowe uroczystości w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie rozpoczęły się dziś rano. Drzwi bazyliki otwarto na chwilę, aby do środka na liturgię Męki Pańskiej weszli oczekujący wierni i łaciński patriarcha Fuad Twal.

Wcześniej tysiące wiernych z całego świata wzięło udział w procesji Drogi Krzyżowej na Via Dolorosa w Starej Jerozolimie. Procesja tradycyjnie wyrusza z miejsca sądu, gdzie dziś znajduje się arabska szkoła Omara przy Bramie Lwiej – jednym z wejść na stare miasto, a za czasów Chrystusa była twierdza, siedziba rzymskiego prokuratora. Ostatnich sześć stacji Drogi Krzyżowej znajduje się w Bazylice Grobu Pańskiego. Bazylikę Grobu Pańskiego wzniesiono w miejscu uważanym za miejsce pochowania i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, obok miejsca jego śmierci na krzyżu.

W Hiszpanii tysiące osób wypełniły dziś rano ulice Sewilli aby przeżyć wielkopiątkową procesje” Madruga”.  Trwają one nawet kilkanaście godzin.  Ciekawostką Wielkiego Piątku jest także procesja „Zstąpienia Jezusa do Piekieł”. Odbywa się ona późną nocą w miejscowości Cieza koło Murcji.

W Hiszpańskich kościołach nie ma natomiast Bożego Grobu jak jest w polskiej tradycji. W niedziele Zmartwychwstania Pańskiego z kolei wychodzi procesja nazwana spotkaniem, nie ma procesji rezurekcyjnej – powiedział o. dr Marek Raczkiewicz redemptorysta z Madrytu.


Pobierz Pobierz

Od Wielkiej Środy do Wielkiego Piątku odbywają się w całej Austrii misteria pasyjne, w kościołach Tyrolu natomiast, kraju związkowego Salzburg i Górnej Austrii wystawiane są ruchome szopki wielkopostne, przedstawiające wydarzenia związane z męką Chrystusa.

Zgodnie z ludowym zwyczajem ulicami miast i miasteczek chodzą chłopcy, którzy klekocą kołatkami; ich dźwięk zastępuje dźwięk dzwonów aż do Wielkiej Soboty. W Wiedniu tradycyjnie odbywa się również muzyczny festiwal wielkanocny Osterklang, dedykowany miłośnikom muzyki pasyjnej i religijnej. Świąteczną atrakcją są także jarmarki wielkanocne, które zachęcają do kupna pisanek, palemek i ozdób. Niektóre z nich, jak wiedeński Kalvarienbergmarkt, mają ponad 350-letnią tradycję.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl