Golgota Wielickich Górników

Wieliccy górnicy przeszli w Wielki Piątek rano Podziemną Drogą Krzyżową, nazywaną również Golgotą Wielickich Górników. Stacje wyrzeźbili górnicy artyści w 2010 r. w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II w 5. rocznicę jego śmierci.

14 stacji Męki Pańskiej wyrzeźbionych zostało w drewnie lipowym przez trzech wielickich rzeźbiarzy: Piotra Starowicza, Pawła Janowskiego i Jacka Talapkę. W każdą ze stacji wmontowany został kamień przywieziony z Ziemi Świętej.

Stacje ozdobiły ociosy (ściany) pochylni Erazma Barącza – chodnika prowadzącego do podziemnej kaplicy św. Kingi. W kaplicy św. Kingi, przy pomniku bł. Jana Pawła II, zakończono Drogę Krzyżową. Nabożeństwo prowadził kapelan kopalni o. Ludwik Kurowski.

W Drodze Krzyżowej uczestniczyli górnicy, nie było – tak jak podczas Pasterki – turystów i mieszkańców Wieliczki. Jak podkreślały władze kopalni, podziemna Droga Krzyżowa jest wydarzeniem wewnętrznym.

– Podziemna Droga Krzyżowa ma dla górników dodatkowe, symboliczne znaczenie – jest okazją do zadumy nad ciężką pracą ich poprzedników, którzy w pocie czoła, podobnie jak Chrystus niósł krzyż, kawałek po kawałku wykuwali podziemny świat – powiedział prezes spółki Kopalnia Soli Wieliczka Trasa Turystyczna Marian Leśny.

Jak podkreślił, „Golgota Wielickich Górników stanowi również swoisty hołd dla wszystkich pokoleń wielickich górników”.

W 2010 roku Golgotę Wielickich Górników otworzył metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz. Przypomina o tym tablica pamiątkowa wykuta na ociosie tuż przy wejściu na podziemną Drogę Krzyżową.

Stacje Męki Pańskiej stały się elementem uruchomionego w kopalni pierwszego podziemnego szlaku pielgrzymkowego „Szczęść Boże”. Wiedzie on m.in. przez kaplice, miejsca kultu religijnego w kopalni i wystawę „Sacrum w dziedzictwie solnym”.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. Zorganizowany ruch turystyczny trwa tam od końca XVIII wieku. W 1978 roku kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Trasa turystyczna liczy 2,5 km długości i obejmuje ponad 20 komór. Działanie kopalni jako przedsiębiorstwa państwowego polega na zabezpieczaniu zabytku, głównie poprzez utylizację wód zasolonych, i podsadzanie, czyli zasypywanie piaskiem niebezpiecznych lub zbędnych części kopalni. Produkcja soli jest efektem utylizacji solanki.

PAP/RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl