fot. PAP/EPA

Uroczystości we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe

Wczoraj obchodziliśmy wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe – patronki Ameryki Łacińskiej i obrończyni życia ludzkiego. Do jej postaci odwołał się wczoraj w homilii Ojciec Święty Franciszek podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Eucharystię w Bazylice św. Piotra koncelebrowało wraz papieżem sześciuset pięćdziesięciu księży, głównie z Ameryki Łacińskiej studiujących w Rzymie. Było wśród nich także pięciu kardynałów.

Tym, co zwróciło szczególną uwagę, była oprawa muzyczna wczorajszej Mszy św. To słynna Msza Kreolska, podczas której elementy muzyki Ameryki Południowej wplatają się w poszczególne części „normalnej” liturgii.

W homilii Ojciec Święty Franciszek przypomniał historię objawienia, które dokonało się 12 grudnia 1531 roku. Tego dnia Matka Boża objawiła się Indianinowi św. Juanowi Diego jako niewiasta w stanie błogosławionym, depcząca głowę węża.

– Święta Matka Boga nie tylko nawiedziła ten lud, ale zechciała z nim pozostać. Zostawiła na płaszczu posłańca tajemniczo odciśnięty Swój święty obraz, aby zapewnić nam swoją obecność, stając się symbolem przymierza Maryi z tymi ludami, którym daje swoje serce i czułość. Za jej wstawiennictwem chrześcijańska wiara stała się największym skarbem duszy narodu amerykańskiego – mówił Ojciec Święty.

Miejsce na wzgórzu, na którym dokonało się objawienie, a gdzie od 1976 roku stoi Bazylika, stało się miejscem licznych pielgrzymek i cudów. 30 kwietnia 2007 roku podczas Mszy świętej odprawianej w intencji dzieci nienarodzonych, z obrazu, z łona Matki Bożej zaczęło emanować światło, które przybrało kształt nienarodzonego dziecka. Cud ten oglądało tysiące wiernych.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj