Papież Franciszek: Wielki Post czasem duchowych zmagań i walki ze złem

Papież Franciszek powiedział w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, że jest to czas duchowych zmagań i walki ze złem. Jak mówił, zło jest obecne w codziennym życiu i objawia się w przemocy, odrzucaniu innych, zamykaniu się, w wojnach i niesprawiedliwościach.

„Wszystko to jest dziełem Szatana” – wyjaśnił papież podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie.

„Jesteśmy wezwani do tego, by stawić czoła Diabłu poprzez modlitwę po to, by móc z pomocą Boga pokonać go w naszym codziennym życiu” – mówił Franciszek.

„Niestety zło działa w naszym życiu i wokół nas” – dodał.

„W naszym życiu zawsze potrzebujemy nawrócenia, każdego dnia” – wskazał papież, a następnie zaznaczył: „Trzeba mieć odwagę, by odtrącić wszystko to, co sprowadza nas z drogi, fałszywe wartości, które nas oszukują, przyciągając w podstępny sposób nasz egoizm”.

Papież podkreślał, że Wielki Post jest czasem pokuty. Ale nie jest to „czas smutny, czas żałoby” – zastrzegł.

Przestrzegał przed poszukiwaniem szczęścia „w bogactwie, w przyjemnościach, we władzy, karierze”.

Franciszek ogłosił też, że od 19 do 24 marca w Rzymie przebywać będzie około 300 młodych ludzi z całego świata, którzy przyjadą na spotkanie przygotowujące październikowy synod biskupów na temat młodzieży. Wyraził pragnienie, by wszyscy uczestniczyli w przygotowaniach do niego, także za pośrednictwem internetu. Wszystkie informacje, wyjaśnił, można znaleźć na stronie internetowej sekretariatu synodu biskupów.

Papież powiedział także: „Na początku Wielkiego Postu, który – jak mówiłem – jest drogą nawrócenia i walki ze złem, chcę skierować szczególne życzenia dla osób uwięzionych”.

Zwrócił się do więźniów: „Zachęcam każdego z was do przeżywania okresu Wielkiego Postu, jako okazji do pojednania i odnowy swojego życia pod miłosiernym spojrzeniem Pana”.

Papież Franciszek poprosił również wiernych o modlitewne wsparcie dla niego i dla jego współpracowników z Kurii Rzymskiej w czasie rekolekcji wielkopostnych, na które udaje się w niedzielę po południu do miasteczka Ariccia pod Rzymem. W tamtejszym domu kościelnym papież będzie do soboty. W tym czasie odwołane zostaną wszystkie jego spotkania i uroczystości z jego udziałem, w tym środowa audiencja generalna.

Rekolekcje dla Franciszka i kardynałów z Kurii poprowadzi portugalski ksiądz Jose Tolentino de Mendonca, wicerektor Uniwersytetu Katolickiego w Lizbonie.

PAP/RIRM/TV Trwam

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl