PAP/Maciej Kulczyński

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. bp. Edwarda Janiaka

We Wrocławiu pożegnano ks. bp. Edwarda Janiaka. Były ordynariusz diecezji kaliskiej zmarł 23 września 2021 roku. Miał 69 lat.

W ostatniej drodze ks. bp. Edwardowi Janiakowi towarzyszyła rodzina, znajomi, duchowni i siostry zakonne. Msza święta pogrzebowa była sprawowana w kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Po Eucharystii trumna z ciałem duchownego została przeniesiona na cmentarz przy ulicy Bujwida.

Ks. bp Edward Janiak urodził się 14 sierpnia 1953 roku w Malczycach na Dolnym Śląsku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1979 roku we Wrocławiu. Nominację na biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej otrzymał od Ojca Świętego Jana Pawła II 26 października 1996 roku. 21 lipca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go biskupem kaliskim. Funkcję tę pełnił do października 2020 roku.

– Był to biskup szlachetny, człowiek-pasterz, który bardzo kochał, oczywiście na pierwszym miejscu Pana Boga, Pan Bóg był zawsze najważniejszy, ale kochał Kościół jako swoją Matkę i to jest przykre, że doznał od tego Kościoła takiego zranienia, bo nie wszystko, co było powiedziane i zwłaszcza napisane przez dziennikarzy, jest prawdą. Większość to były kłamstwa – stwierdził ks. bp Ignacy Dec.

Ks. bp Edward Janiak zmarł 23 września 2021 roku. Miał 69 lat. Stres i ogromna presja, jakim był poddany w ostatnim czasie, doprowadziły do nawrotu choroby nowotworowej.

– Ubolewamy nad tym, co się stało w ostatnich miesiącach i latach jego posługi biskupiej. Jak powiedział ksiądz Krzysztof, jego młodszy brat, kapłan. (…) Wiadomo, że Pan Bóg wszystkich nas ocenia, nasze oceny ludzkie mogą być mylące, bo nie mamy wglądu w tajemnice człowieka – mówił ks. bp Ignacy Dec.

Tuż przed śmiercią ks. bp Edward Janiak mówił, że jest gotowy na odejście do Domu Ojca i że pogodził się ze wszystkim.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl