fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Ks. bp W. Śmigiel: Takie uczelnie, jak WSKSiM, kształtują ludzi i środowisko, które jest zbudowane z ludzi szanujących wiarę i naukę

Tak ważne są uniwersytety i uczelnie, które nie zapominają o wymiarze wiary. Tak ważne są uczelnie o profilu katolickim. Potrzeba środowisk chrześcijańskich, które są kształtowane w takich uczelniach jak ta, w której przed chwilą przeżywaliśmy inaugurację roku, a teraz modlimy się o pomyślność dla całej wspólnoty akademickiej. Takie uczelnie kształtują ludzi i środowisko, które jest zbudowane z ludzi szanujących wiarę i naukę – podkreślał ks. bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej, w homilii podczas Mszy św. inaugurującej rok akademicki w WSKSiM w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu odbyła się Msza św. inaugurująca nowy rok akademicki w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Homilię wygłosił ordynariusz diecezji toruńskiej ks. bp Wiesław Śmigiel.

Ks. Biskup odniósł się do wspomnianego podczas wykładu inauguracyjnego fragmentu listu Ignacego Krasickiego, w którym autor pisał o ideale człowieka, nazywając go człowiekiem zupełnym.

– Dzisiaj właściwie w każdej dziedzinie patrzymy bardzo szeroko i próbujemy robić syntezę. Mówimy o zrównoważonym rozwoju, integralnej ekologii. Próbujemy patrzeć na cały świat i rozwiązywać problemy nie tylko lokalnie, ale globalnie. Tymczasem, kiedy patrzymy na człowieka, to próbujemy go wydobyć z kontekstu jego historii, rodziny i wiary. Traktujemy go wybiórczo, w sposób bardzo ograniczony – zauważył ks. bp Wiesław Śmigiel.

Jak podkreślał ordynariusz diecezji toruńskiej, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu od samego początku swojej działalności zakładała, że człowiek musi rozwijać się na wielu płaszczyznach.

– Ta uczelnia, która działa już 18 lat, rozpoczyna 19. rok swojego istnienia, zawsze traktowała człowieka holistycznie, całościowo i wiedziała, że człowiek potrzebuje integralnego rozwoju. Potrzebuje rozwoju intelektu, potrzebuje wiedzy, kompetencji teoretycznych i praktycznych, ale potrzebuje wiary i miłości do Ojczyny. Nie można człowieka wyobcować z jego środowiska i nie można zapomnieć o naszej historii, a także w żaden sposób nie można zrezygnować z wymiaru duchowego człowieka – stwierdził ks. Biskup.

– Dzisiaj wiara potrzebuje ogromnej odwagi i umiejętności odważnego i przekonującego mówienia o nauce Jezusa. Dlatego tak ważne są uniwersytety i uczelnie, które nie zapominają o wymiarze wiary. Tak ważne są uczelnie o profilu katolickim. Potrzeba środowisk chrześcijańskich, które są kształtowane w takich uczelniach jak ta, w której przed chwilą przeżywaliśmy inaugurację roku, a teraz modlimy się o pomyślność dla całej wspólnoty akademickiej. Takie uczelnie kształtują ludzi i środowisko, które jest zbudowane z ludzi szanujących wiarę i naukę – dodał.

Dzięki Waszemu wkładowi uniwersytet i każda uczelnia staje się miejscem, gdzie dokonuje się Effata, a więc gdzie Chrystus, posługując się Wami, nieustannie sprawia cud otwierania uszu i ust – zaznaczył ks. bp Wiesław Śmigiel.

– Rozpoczął się nowy rok akademicki. Dla pracowników naukowych, dydaktycznych i administracyjnych uczelni jest to kolejny rok życiowej drogi i służby Bogu i Ojczyźnie. To z jednej strony służba, aby poszerzać naukę, prowadzić badania naukowe, poszukiwać i zdobywać prawdę, ale też by się nią dzielić z innymi. To także trud pracy dydaktycznej, niełatwej i pięknej misji formowania umysłów, ale także serc studentek i studentów. A dla młodych rok akademicki to wielka szansa uprzywilejowanego uczestnictwa w tym procesie poznawania prawdy, zdobywania wiedzy, kompetencji i umiejętności, by następnie odważnie służyć innym i nigdy nie zapominać o Bogu – powiedział ordynariusz diecezji toruńskiej.

 

radiomaryja.pl

drukuj