fot. Monika Bilska

Toruńskie sanktuarium: Wprowadzono relikwie bł. matki Róży Czackiej oraz bł. o. Gabriela Marii Allegry

Do toruńskiego Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II wprowadzane zostały dziś kolejne relikwie błogosławionych – Matki Róży Czackiej oraz Ojca Gabriela Marii Allegry. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił o. Azariasz Hess OFM.

Do bł. matki Róży Czackiej mogą zwracać się w modlitwie osoby niewidome. Jest najlepszą orędowniczką dla tych osób, dlatego że sama doświadczyła tej choroby. Jako młoda dziewczyna spadła z konia. Ten wypadek sprawił, że już na zawsze przestała widzieć.

– Miała dwa wyjścia. Jedno to zamartwiać się nad sobą i mieć pretensje do Pana Boga. Albo drugie: odczytać w tym krzyżu, który Pan Bóg jej dał, nową misję i powołanie – i tak też zrobiła – wskazał o. Azariasz Hess OFM.

Bł. matka Róża Czacka została włączona w poczet błogosławionych Kościoła katolickiego we wrześniu ubiegłego roku. Na ołtarze została wyniesiona wraz z Prymasem Tysiąclecia – bł. ks. kard. Stefanem Wyszyńskim. To z jej inicjatywy powstało Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, które zajmuje się także zdrowymi osobami cierpiącymi na duchową ślepotę. Do sanktuarium zostały także wprowadzone relikwie bł. o. Gabriela Marii Allegry, który swoją życiową misję poznał podczas wyjazdu do Chin.

– Kiedyś bowiem uczestnicząc w pewnej prelekcji misjonarza postanowił sobie, że i on będzie misjonarzem, i że przetłumaczy całe Pismo Święte na język chiński. Zrobił to – podkreślił celebrans.  

W każdą sobotę w toruńskim sanktuarium odbywa się procesja pokutna wraz z relikwiami świętych, które zostały dotychczas zgromadzone.

TV Trwam News

drukuj