fot. S P Narożna PhotoCredit FNS

Światowy Dzień Chorego

Współczesny świat ceni ludzi silnych i produktywnych. Światowy Dzień Chorego jest zachętą, by dostrzec wartości, które w mozaikę ludzkiego życia wnosi człowiek chory i cierpiący – powiedział przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia, ks. bp Romuald Kamiński. Dziś – we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes – przypada 31. Światowy Dzień Chorego.

We wspomnienie Matki Bożej z Lourdes Kościół obchodzi Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go w 1992 r. papież Jan Paweł II, aby w tym dniu wierni oddali się modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.

Ks. bp Romuald Kamiński przypomniał, że tegoroczne papieskie orędzie na Światowy Dzień Chorego – „Miej o nim staranie (Łk 10,35). Współczucie jako synodalna realizacja uzdrowienia” – nawiązuje do ewangelicznej przypowieści o miłosiernym Samarytaninie i mówi o potrzebie głębokiego współczucia.

„Papież przypomina nam o tym, żebyśmy nie tylko zauważali wokół siebie ludzi chorych, ale odpowiednio reagowali na ich obecność” – mówił.

Zdaniem duchownego, współczesny świat ceni ludzi silnych, twórczych, wpływowych i produktywnych.

„Kiedy współczesny człowiek spotyka chorego, który jest kruchy, bezradny. Uznaje, że on nie jest potrzebny, że on jedynie przeszkadza, trzeba go wyeliminować. Światowy Dzień Chorego jest zachętą, by dostrzec, iż w całej mozaice ludzkiego życia człowiek chory i cierpiący wnosi ogromnie wiele wartości – pewnie nie ekonomicznych, ale twórczych, które są potrzebne w relacjach i odnajdywaniu w życiu głębszego sensu” – zastrzegł.

Ks. bp Romuald Kamiński zaznaczył, że przypowieść o miłosiernym Samarytaninie kończy się wezwaniem Jezusa: „Idź i ty czyń podobnie”.

„Musimy mieć oczy szeroko otwarte na potrzeby innych. Chorym i cierpiącym mamy nieść pocieszenie i mówić im, aby nie tracili nadziei i zaufania w Bożą miłość” – podkreślił.

Dodał, że wielu chorych martwi się, że ich choroba jest obciążeniem dla bliskich.

„Nie chcą być dla nikogo ciężarem i to jest dla nich nieustający wyrzut sumienia. Trzeba im uświadomić, że ci krewni, dla których nie chcą być obciążeniem, kiedyś sami będą starzy i schorowani, sami będą potrzebowali pomocy, bo taka jest kolej rzeczy. Musimy uczyć się dźwigać ciężary innych. Trzeba do tego wychowywać kolejne pokolenia” – mówił duchowny.

W chorobie i cierpieniu ogromną pomoc stanowi modlitwa i sakramenty.

„Czasami chory, zwłaszcza w przypadku chorób terminalnych, nie jest już w stanie sam zatroszczyć się o posługę sakramentalną. Wtedy jest ogromna rola bliskich, rodziny, by pamiętali o modlitwie, sakramencie pokuty i sakramencie namaszczenia chorych” – wyjaśnił.

Przypomniał, że 11 lutego Kościół katolicki wspomina 165. rocznicę objawień Matki Bożej w Lourdes, kiedy Maryja 18 razy ukazała się ubogiej czternastoletniej dziewczynie – Bernadecie Soubirous.

„Matka Boża prawdziwie po matczynemu pochyliła się nad potrzebującymi, chorymi i słabymi. Ją także mamy w tym dniu naśladować” – akcentował.

W ramach obchodów 31. Światowego Dniu Chorego główne uroczystości 11 lutego odbędą się w Warszawie w stołecznym sanktuarium Matki Bożej z Lourdes o godz. 11.00. Tego dnia ks. kard. Kazimierz Nycz będzie modlił się w o godz. 10.00 w hospicjum Caritasu Archidiecezji Warszawskiej oraz spotka się z chorymi i personelem placówki.

W niedzielę, 12 lutego, przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, ks. bp Romuald Kamiński, będzie przewodniczył Mszy św. w intencji pacjentów i personelu medycznego w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie.

Następnego dnia, 13 lutego, obchody Światowego Dnia Chorego odbędą się w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. W programie Msza św. o godz. 14.30, potem spotkanie z pacjentami.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl