Orędzie Synodu: Chrześcijanie winni przezwyciężać strach wiarą

Chrześcijanie winni przezwyciężać strach wiarą i spoglądać na świat ze spokojną odwagą – napisali w orędziu ojcowie synodalni, zgromadzeni w Watykanie. Dokument przedstawiono w 5 językach: włoskim, francuskim, hiszpańskim, angielskim i niemieckim.

Orędzie przypomina, że nowa ewangelizacja jest sprawą naglącą dla całego świata wobec takich wyzwań jak globalizacja, sekularyzacja, emigracja, ateizm, czy rosnące ubóstwo. W tej sytuacji siłą chrześcijanina jest jego wiara w Jezusa Chrystusa – mówi ks. prof. Jan Machniak z Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II, odwołując się do przesłania orędzia.

W poszczególnych punktach synod zwraca uwagę na to, że ewangelizacja przede wszystkim dokonuje się we wspólnotach ludu bożego, a więc w parafiach, w diecezjach. Chodzi o to, aby nie szukać gdzieś daleko tych miejsc ewangelizacji, ale wykorzystywać te środowiska, które znamy bezpośrednio. Następnie, to co jest istotne dla nowej ewangelizacji to słuchanie Słowa Bożego. Nie ma ewangelizacji bez osobistego kontaktu ze Słowem Bożym, a potem bez tego zanurzenia się w sakramentach – powiedział ks. Jan Machniak.

W dokumencie ojcowie synodalni zwracają uwagę, że głoszenie Ewangelii we współczesnym świecie powinno być poprzedzone przemianą własnego serca, tak by naukę Jezusa przyjąć szczerze i przekazywać ją dalej w rodzinie, przede wszystkim wśród młodych ludzi w swoich parafiach.

– Synod analizował sytuacje jaka jest w Kościele, sytuację wiary. Pochylał się nad pojęciem „nowej ewangelizacji”, które pojawiło się już w czasie Soboru Watykańskiego II, a potem powracało w nauczaniu Ojca Św. Jana Pawła II. Dzisiaj ojcowie synodalni pokazują nam na czym ma polegać ta nowa ewangelizacja. Ewangelizowanie siebie samego. Następnie ewangelizowanie tych środowisk, które są nam najbliższe, w parafiach, potem działanie poprzez parafie na rodziny, dopiero potem jest świat szkoły. To orędzie jest takim promykiem nadziei, że ojcowie mają dla nas słowo optymistyczne, słowo, które będzie nas prowadzić przez ten najbliższy czas – dodaje ks. Jan Machniak. 

Oficjalnego zamknięcia trzytygodniowego synodu na temat nowej ewangelizacji Ojciec Św. Benedykt XVI dokona w niedzielę podczas Mszy św. w Watykanie.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl