fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Stanowisko KEP nt. szczepionek przeciwko COVID-19, do produkcji których wykorzystuje się komórki pochodzące z tzw. aborcji

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski podjął stanowisko na temat szczepień przeciwko COVID-19. Księża biskupi podjęli temat wykorzystywania linii komórkowych pochodzących z tzw. aborcji przy produkcji szczepionek.

Dokument przygotowany przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski został podzielony na trzy części. Pierwsza część to opinia o medycznych skutkach szczepionek, druga dotyczy etycznego wymiaru produkcji szczepionek, a trzecia, podejmuje temat powinności poddania się szczepieniu. Specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej, prof. Andrzej Kochański, tłumaczył, w jaki sposób działają szczepionki mRNA.

– mRNA ma taką własność, że kończy swoje życie biologiczne w cytoplazmie komórki. To znaczy, że nie wnika do jądra komórkowego – powiedział prof. Andrzej Kochański, lekarz.

Oznacza to, że cząsteczka mRNA nie ma kontaktu z naszym genomem. Nie ma zatem mowy o tym, aby doszło do integracji cząsteczki z genomem, a już na pewno integracja nie może być trwała. Temat wątpliwości etycznych wokół produkcji szczepionek podjął ks. bp Jacek Grzybowski.

– Nasz zespół wyraźnie mówi, że źródłem słusznego sprzeciwu jest wykorzystywanie, jeśli takie się dokonuje w produkcji szczepionek, linii komórkowych wytworzonych z abortowanych płodów – wskazał ks. bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

To praktyka, która jest stosowana przez koncerny farmaceutyczne. Katolik nie powinien brać udziału w produkcji nieetycznej szczepionki. W ten sposób wyraża bowiem poparcie dla tzw. aborcji. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku korzystania ze szczepionek – uważa ksiądz biskup.

– Każdy człowiek, w tym katolik, może korzystać ze szczepionek, nawet opracowanych z wykorzystaniem linii komórkowych abortowanych płodów, jeśli nie są dostępne inne szczepionki, niebudzące moralnych zastrzeżeń – podkreślił ks. bp Jacek Grzybowski.

Wtedy jednak katolik powinien zaznaczyć poprzez swoją postawę sprzeciw wobec tzw. aborcji. Decyzję o tym, czy szczepić się, czy nie, każdy powinien podejmować we własnym sumieniu.

– Międzyludzka solidarność – zwraca na to uwagę nasz zespół – przypomina w kontekście zagrożenia pandemią i dostępnych szczepień obowiązek troski także o drugiego człowieka, troski o ludzką wspólnotę – zaznaczył ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier z Katedry Prawa Rzymskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dokument episkopatu jest stanowiskiem, a nie jest apelem o to, by się szczepić. Księża biskupi sami jednak konfrontują się z pytaniami, czy skorzystają ze szczepionki.

– Biorąc pod uwagę mój obecny stan wiedzy o dostępnych w Polsce szczepionkach, równocześnie zachowując odpowiednią kolejność procesu, szczepień: tak, zaszczepię się – oznajmił ks. bp Jacek Grzybowski.

Pełna treść stanowiska Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych dostępna jest na stronie Konferencji Episkopatu Polski [tutaj] 

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl