fot. twitter.com/SDM_Polska

Spotkanie delegatów Krajowych ŚDM pierwszy raz online

„Z Panamy do Lizbony – powołani do synodalności misyjnej” – to temat rozpoczynjącego się w środę spotkania delegatów odpowiedzialnych za Światowe Dni Młodzieży i Duszpasterstwo Młodzieży w episkopatach lub we wspólnotach międzynarodowych. Obrady potrwają do niedzieli.

W informacji przekazanej w środę przez Krajowe Biuro ŚDM podano, że „celem spotkań jest wymiana doświadczeń duszpasterskich, budowanie wspólnoty międzynarodowej, koordynacja przygotowań do ŚDM, a od momentu ogłoszenia synodu +Młodzież, wiara, rozeznanie powołania+ jego aplikacja w poszczególnych miejscach świata.

Tegoroczne spotkanie zaplanowane było na wiosnę, jednak ze względu na epidemię zostało przełożone i odbędzie się w formie webinaru. Każdego roku przed Niedzielą Palmową lub na kilka miesięcy przed ŚDM watykańska Dykasteria ds. Świeckich, Życia i Rodziny organizuje międzynarodowe spotkanie delegatów odpowiedzialnych za Światowe Dni Młodzieży i za z Duszpasterstwo Młodzieży w poszczególnych konferencjach episkopatów lub we wspólnotach międzynarodowych.

Konferencję Episkopatu Polski reprezentują dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Emil Parafiniuk i koordynator sekcji modlitewno-formacyjnej biura ŚDM Bartosz Placak.

Uczestnicy obrad w środę podejmą temat „Z miłością i cierpliwością budujmy lepsze czasy”. W czwartek – „ŚDM Panama 2019: +fiat+ młodych ludzi, nadzieja dla świata”, w piątek – „Duszpasterstwo młodzieży i synodalność misyjna”, a w sobotę – „W drodze do Lizbony 2023 – w zgodzie ze ścieżką synodalną”.

Spotkanie zwieńczy w przypadającą w niedzielę 22 listopada uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata przekazanie symboli ŚDM – czyli krzyża i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani, czyli Przedstawicielki Ludu Rzymskiego.

Najbliższe Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2023 r. w Lizbonie pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”.

PAP

drukuj