fot. pixabay.com

Portugalia przygotowuje się do ŚDM

W Fatimie rozpoczął się 3-letni czas przygotowawczy do organizacji 28. Światowych Dni Młodzieży, które są zaplanowane na 2023 rok w Lizbonie. Sanktuarium maryjne będzie próbowało odpowiedzieć na duszpasterskie wyzwania związane z pandemią SARS-CoV-2. Tematem tegorocznych inicjatyw jest hasło „Chwalcie Pana, który podnosi słabych”.

Fatimski program duszpasterski ma na celu przedstawienie orędzia objawień maryjnych jako wyrazu troski Boga o cierpiącą ludzkość. Ojciec Carlos Cabecinhas, rektor sanktuarium, wyjaśnił, że pandemia COVID-19 „stanowi głębokie wyzwanie duszpasterskie, które wymaga pogłębionego rozeznania w skali globalnej, jak i samej naszej działalności”.

Wszyscy jesteśmy świadomi, że nadchodzący rok będzie również głęboko naznaczony pandemią i nadal będziemy musieli zmierzyć się z wieloma trudnościami na różnych poziomach. Wierzymy, że fatimskie przesłanie jest orędziem nadziei i zachęty do nawrócenia” – podkreślił Ojciec Cabecinhas.

Celem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży jest rozpowszechnienie wśród młodych orędzia fatimskiego jako wezwania do nawrócenia i umożliwienie pielgrzymom przeżycia go oraz przedstawienie przesłania Maryi jako dobrej nowiny o Bogu oraz, jak podkreślił o. Carlos Cabecinhas, „uczynienie z tego sanktuarium miejsca gościnnego szczególnie dla pielgrzymów, którzy doświadczają własnej kruchości i cierpienia”.

Rektor sanktuarium sprecyzował, że orędzie z Fatimy jest „słowem, które pociesza, ponieważ daje możliwość znalezienia sensu w przezwyciężeniu naszego zniechęcenia”. W trzyletnim cyklu duszpasterskim sanktuarium będzie pogłębiać, poprzez różne sposoby, wybrane na każdy rok tematy oraz proponować specjalne programy katechez i modlitw. Organizowane będą seminaria formacyjne. Nie zabraknie także inicjatyw kulturalnych. Już teraz została zorganizowana wystawa „Oblicza Fatimy: fizjonomie krajobrazu duchowego”, która prezentuje najważniejsze dzieła stałej instalacji sanktuarium.

Eryk Gumulak SJ/Radio Watykańskie/radiomaryja.pl

drukuj