Delegacja z Panamy chce skorzystać z polskich doświadczeń w ŚDM

Transport, wyżywienie i organizacja noclegów dla pielgrzymów – te sprawy najbardziej interesują organizatorów Światowych Dni Młodzieży Panama 2019, którzy goszczą w Krakowie. Chcą skorzystać z polskich doświadczeń w przygotowaniu tak dużego wydarzenia.

Do Krakowa przyjechali: przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ŚDM Panama 2019 abp Jose Domingo Ulloa, ks. Romulo Aguilar, koordynator generalny przygotowań oraz Victor Chang, sekretarz generalny komitetu.

We wtorek spotkali się z byłym metropolitą krakowskim ks. kard. Stanisławem Dziwiszem, ks. bp. Damianem Muskusem – koordynatorem generalnym KO ŚDM w Krakowie oraz z członkami sekcji logistyki, która przygotowywała spotkanie młodych z papieżem w Polsce.

„Jesteśmy otwarci na przyjęcie całej młodzieży, która chce do nas przyjechać, otwieramy nasze serca i domy, zapraszamy serdecznie do Panamy” – mówił przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ŚDM Panama 2019 ks. abp Jose Domingo Ulloa.

„Zapraszamy szczególnie Polaków, by swoją obecnością ubogacili to wydarzenie” – dodał.

Jak mówił, przygotowania do ŚDM w Panamie chce polecić opiece św. Jana Pawła II, który młodych kochał, szanował i wierzył w nich. Ks. abp Ulloa w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że zależy mu szczególnie, by do Panamy mogła przyjechać młodzież z krajów Ameryki Środkowej i Karaibów, która z powodów ekonomicznych bardzo rzadko może pozwolić sobie na opuszczenie swojego miejsca zamieszkania. Pytany o koszty powiedział: „Koszty są ważne, ale bardzo zależy nam, żeby nie doszło do sytuacji, że z powodu kosztów młodzi nie mogą uczestniczyć w spotkaniu”.

„Chcemy pokazać pielgrzymom: rytm, smak i radość, bogactwo naszej kultury, różnorodność religii i współpracę między nimi” – mówił ks. abp Ulloa.

„Środowisko wiary w Panamie to środowisko męczenników, a Kościół zakładali świeccy. Diecezja Panamy jest też pierwszą w Ameryce Południowej poświęconą Maryi, więc jej obecność chcemy szczególnie podkreślić” – dodał.

Światowe Dni Młodzieży w Panamie odbędą się pod hasłem: „Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”.

Delegację z Panamy interesowały w Krakowie przede wszystkim kwestie logistyki: transportu, noclegów i wyżywienia oraz bezpieczeństwa. Komitet organizacyjny szacuje, że udział w kolejnych ŚDM zarejestruje ok. 300-400 tys. osób, ale na wydarzenia centralne może przyjechać ok. 1 – 1,5 mln pielgrzymów.

„Nasze myśli zaprząta teraz najbardziej kwestia zakwaterowania i transportu. Panama nie jest dużym miastem, ma już także dwie linie metra, więc to ułatwi transport z różnych punktów, ale nadal będziemy pracować nad tym, by to dobrze zorganizować” – powiedział ks. abp Ulloa.

Ks. bp Damian Muskus mówił, że pierwsza rada dla delegacji z Panamy to zaufanie Bożej Opatrzności.

„Nasze zaufanie zaowocowało tym, że mieliśmy bardzo dużo pielgrzymów, piękną pogodę i ŚDM przebiegły bardzo bezpiecznie” – powiedział ks. bp Muskus.

„Druga rada jest taka, by zaangażować do przygotowań ludzi młodych i nie bać się powierzyć im nawet dużego zakresu odpowiedzialności. W naszym komitecie organizacyjnym średnia wieku była niska, mieliśmy wielu młodych koordynatorów sekcji i szefów projektów. Trzecia rada – to by nasi goście bazowali nie tylko na własnym doświadczeniu i umiejętnościach, ale także mieli odwagę poprosić o współpracę ekspertów w różnych dziedzinach” – podkreślił.

W rozmowie z dziennikarzami dodał, że Komitet Organizacyjny ŚDM w Krakowie doradza gościom z Panamy, by wzięli też pod uwagę polskie doświadczenia, jeśli chodzi o strukturę samego komitetu.

„Każdy organizator musi, uwzględniając specyfikę danego kraju i środowiska, wypracować sam tę strukturę. My na pół roku przed ŚDM stworzyliśmy oprócz sekcji Komitetu Organizacyjnego, które pracowały przez blisko trzy lata, także dziewięć projektów, z których każdy miał własnego szefa. Jednym z projektów były miejsca wydarzeń centralnych. Podejście projektowe pomogło nam uporządkować naszą pracę, uświadomić sobie, na jakim etapie jesteśmy i uświadomić braki, które musieliśmy szybko nadrabiać” – mówił ks. bp Muskus.

34. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie między 22 a 27 stycznia 2019 r.

„To okres suchy w Ameryce Środkowej, dla Europejczyków to niekoniecznie najlepszy moment na przyjazd, ale wierzymy, że wiele osób przybędzie i razem z nami będzie uczestniczyło w tym wydarzeniu” – mówił ks. abp Ulloa.

Poinformował, że 17 lutego zostanie zamknięty konkurs na hymn i logo ŚDM 2019. Organizatorzy chcieliby je zaprezentować w Niedzielę Palmową 9 kwietnia podczas mszy św. na placu św. Piotra, gdy młodzież z Polski przekaże symbole ŚDM delegacji z Panamy.

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl