Setna rocznica poświęcenia Polski Sercu Pana Jezusa

Przed stu laty w obliczu bolszewickiego zagrożenia Episkopat Polski poświęcił cały naród Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Wsparcie modlitewne i duchowe – obok działań militarnych i społecznej mobilizacji – było podwaliną zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej.

Armia bolszewicka w szybkim tempie postępowała na Zachód. 27 lipca wojska frontu zachodniego zajęły twierdzę Osowiec, otwierając sobie marsz na Łomżę,  Ostrołękę, a w efekcie – na północne Mazowsze. Sytuacja stawała się dramatyczna. W tych okolicznościach biskupi polscy zebrani na Jasnej Górze poświęcili Naród Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

„W chwili, gdy nad Ojczyzną i Kościołem naszym gromadzą się chmury ciemne, wołamy jak niegdyś uczniowie Twoi zaskoczeni burzą na morzu: Panie, ratuj nas, bo giniemy. I jak niegdyś, wyciągnąwszy prawicę, jednym słowem uspokoiłeś burzę, tak oddal, Panie, teraz od nas grożące nam niebezpieczeństwo” – brzmiała treść aktu zawierzenia.

Ten akt miał doniosłe skutki – podkreślił ks. bp Andrzej Siemieniewski z Wrocławia.

– Z jednej strony był to akt polskich biskupów. Episkopat, biskupi poświecili Polskę Sercu Pana Jezusa, z drugiej strony przypomnieli, że ten akt ma sens, ma swoją moc tylko wtedy, jeśli znajdą się serca, które zechcą Pana Jezusa przyjąć – zwrócił uwagę ks. bp Andrzej Siemieniewski.

W 1920 roku Polsce groziła nie tylko ponowna utrata niepodległości ze strony wschodniego sąsiada. Polsce i Europie groził zalew ateizmu – mówił historyk  Piotr Boroń.

– W rozkazach dowództwo bolszewickie pisało: „Po trupie Polski wiedzie droga do wszechświatowego komunizmu”. Znowu mieliśmy się okazać przedmurzem chrześcijaństwa – zaznaczył Piotr Boroń.

W odpowiedzi na apel księży biskupów w kościołach w całej Polsce zanoszono modlitwy o uchronienie Polski i wiary przed bezbożnym komunizmem. W kolejnych dniach codziennie po Mszy św. odmawiany był akt poświęcenia się Sercu Pana Jezusa.

– To ufne powierzanie się Sercu Pana Jezusa wydało swój wielki plon w zwycięstwie 15 sierpnia. Zwycięstwo, które przyszło przez NMP, było zwycięstwem dla Polski. Polska uchroniła swoją niepodległość. Ale także   było zwycięstwem dla Europy i całego świata – akcentował ks. bp Andrzej Siemieniewski.

Choć dziś nie ma zagrożenia ze strony armii bolszewickiej, to są inne zagrożenia uderzające w naszą cywilizację i wiarę. Stąd też akt poświęcenia się Narodu Polskiej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa ciągle nalży odczytywać na nowo i go ponawiać.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl