(fot. PAP)

Sekretarze episkopatów Europy spotkają się w Warszawie

Kondycja wiary w Europie, kryzys wartości moralnych na tle trwającego kryzysu gospodarczego – to główne tematy spotkania sekretarzy generalnych wszystkich episkopatów Europy, które w czwartek rozpocznie się w Warszawie – powiedział ks. bp Wojciech Polak.

Sekretarz episkopatu podkreślił, że tego typu spotkanie odbywa się po raz pierwszy w Warszawie i będzie poświęcone przede wszystkim refleksji nad kondycją wiary w Europie w nawiązaniu do obchodzonego obecnie Roku Wiary, jak również w kontekście adhortacji apostolskiej Jana Pawła II „Ecclesia in Europa”, czyli adhortacji o Jezusie Chrystusie, który żyje w Kościele jako źródło nadziei dla Europy, w dziesiątą rocznicę jej opublikowania.

Chcemy dostrzec znaki nadziei, a także wyzwania, przed którymi stoi Europa. Będziemy zastanawiali się nad sytuacją Europy w kontekście socjologicznym oraz w kontekście wiary – powiedział ks. bp Wojciech Polak. 

Sekretarz Episkopatu podkreślił, że obecnie Europa przeżywa kryzys ekonomiczny, a także kryzys wartości. Dodał, że głównym celem spotkania biskupów jest wspólna refleksja nad ukazaniem przyczyn tego kryzysu.

Chcemy również zwrócić uwagę na nową ewangelizację jako nadzieję dla Europy. W tej kwestii znaczące będzie świadectwo Polski, gdyż w naszym kraju odbył się już pierwszy Kongres Nowej Ewangelizacji, a we wrześniu planowany jest kolejny – podkreślił ks. bp Polak. 

Spotkanie – jak powiedział sekretarz Episkopatu – będzie też okazją do spojrzenia na współczesne przemiany kulturowe, związane m.in. z ideologią gender.

Chcemy zobaczyć, jaka jest odpowiedź Kościołów, chociażby Kościoła we Francji, m.in. na problematykę rodziny i troski o rodzinę – podkreślił ks. bp Wojciech Polak. 

Dodał, że biskupom ma zostać także zaprezentowana relacja związana z przesłaniem na temat pojednania narodów Polski i Rosji, które zostało podpisane w ubiegłym roku przez abp. Józefa Michalika i zwierzchnika rosyjskiego Kościoła prawosławnego patriarchę Cyryla. Przedstawiana będzie też deklaracja nt. pojednania narodów Polski i Ukrainy – w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej.

Na pytanie, czy na zakończenie tego spotkania przewidziany jest jakiś apel ze strony sekretarzy do narodów Europy, bp Polak odpowiedział, że należy spodziewać się komunikatu, który może zawierać jakąś formę apelu do narodów Europy w sprawie zagrożonych wartości.

PAP/RIRM

drukuj