[TYLKO U NAS] Rzecznik KEP: Biskupi z całej Europy zebrali się w Poznaniu, by wspólnie świętować 100-lecie niepodległości Polski

Biskupi z Rady Konferencji Episkopatów Europy zebrali się w Poznaniu, aby wspólnie świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 1050. rocznicę chrztu naszego kraju. To największe wydarzenie w Kościele w 2018 r. – powiedział w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja rzecznik KEP ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

W Poznaniu rozpoczęło się w czwartek zebranie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy. Odbywa się ono pod hasłem „Solidarny duch Europy”. Do Poznania zaproszeni zostali przewodniczący konferencji episkopatów z 45 krajów.

Rada Konferencji Episkopatów Europy zbiera w sobie wszystkie konferencje episkopatów, szczególnie chodzi o przewodniczących, ze wszystkich krajów Europy, aby koordynować działania i posługę Kościoła na naszym kontynencie – powiedział ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

– Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń Kościoła katolickiego w 2018 r. Ważniejsze spotkanie byłoby tylko wtedy, kiedy przyjechałby papież Franciszek. To spotkanie to jest europejskie świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości 100 lat temu oraz świętowanie 1050. rocznicy pierwszego biskupstwa w Polsce, jakim było biskupstwo w Poznaniu. Następca pierwszego biskupa – Jordana – ks. abp Gądecki zaprosił przewodniczących KEE do Poznania, aby wspólnie świętować – zaznaczył rzecznik KEP.

Gość „Aktualności dnia” wskazał na cel spotkania biskupów.

– Tematem spotkania są dwa słowa: solidarność i wolontariat. Dlaczego solidarność? Ponieważ Europa bierze przykład z Polski, jeśli chodzi o „Solidarność”. Sam ten ruch przecież obalił komunizm bez czołgów, bo ludzie byli razem. Dlatego te dwa słowa są tematami wiodącymi spotkania – zaznaczył ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Spotkanie zakończy się w niedzielę Mszą św. w Bazylice Archikatedralnej Świętych Piotra i Pawła w Poznaniu.

Więcej o spotkaniu biskupów w Poznaniu można przeczytać [tutaj].

Całość rozmowy z rzecznikiem KEP można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj